2872 miejsce

ME w pływaniu. Grad medali biało-czerwonych!

Na zakończonych w niedzielę 11 grudnia 2011 roku mistrzostwach Europy w pływaniu na krótkim basenie w Szczecinie "Biało-czerwoni" wywalczyli osiem medali. Prawdziwymi gwiazdami w naszej reprezentacji byli Konrad Czerniak i Radosław Kawęcki.

/ Fot. PAP/Adam CiereszkoPrzez cztery dni na odbywających się na Floating Arena w Szczecinie Mistrzostwach Europy na basenie 25-metrowym "Biało-czerwoni" wywalczyli aż osiem krążków. Worek z medalami rozwiązał Paweł Korzeniowski, który był trzeci wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym.

Potem popularny "Korzeń" aż dwa razy otarł się o podium, zajmując czwarte miejsca na 200 metrach stylem motylkowym i 100 metrach dowolnym. Na pierwszym dystansie nasz etatowy medalista światowych imprez przeszarżował z tempem w pierwszej części dystansu i w drugiej nie zdołał obronić podium. W drugim przypadku zabrakło mu do medalu zaledwie 0,18 s.

Na podium Polak Radosław Kawęcki fetuje zdobycie złotego medalu na 100 m stylem grzbietowym podczas pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Szczecinie. / Fot. PAP/Adam CiereszkoAż pięć medali w naszej reprezentacji zdobyła dwójka pływaków - Konrad Czerniak oraz Radosław Kawęcki. Pierwszy, podopieczny Bartosza Kizierowskiego, trzy razy stawał na podium, poprawiając przy tym cztery razy rekordy Polski. Czerniak był bowiem bezkonkurencyjny na 50 metrów kraulem i 100 metrów stylem motylkowym.

Zdobył też brąz na 50 metrów stylem motylkowym. Kawecki był najlepszy na 200 metrów stylem grzbietowym i na dystansie o połowę krótszym - wygrał te wyścigi przed własną publicznością. Półtora roku temu, w Budapeszcie, zawodnik ze Szczecina spalił się psychicznie i nie zdobył medalu. Teraz podszedł do startu mniej nerwowo i pod nieobecność Francuzów i Rosjan, zasłużenie zdobył dwa złote medale.

Kolejnym mistrzem Europy w Polskiej ekipie został Mateusz Sawrymowicz, który złoty medal wywalczył w wyścigu na 1500 metrów stylem dowolnym. Polak w sesji porannej uzyskał bardzo dobry wynik i było jasne, że będzie liczyć w walce o medale. W finale nasz pływak na początku wyścigu nie szarżował tempa, jednak w dalszej części dystansu znacznie przyspieszył, co pozwoliło mu w korespondencyjnym pojedynku pokonać wszystkich rywali.