Facebook Google+ Twitter

"Mea maxima culpa: Milczenie Kościoła" - szokujący dokument

W ramach emitowanego na antenie HBO2 cyklu dokumentalnego "Bez Cenzury", już 20 marca po raz pierwszy zobaczyć będzie można "Mea maxima culpa: Milczenie Kościoła" - szokujący film o mrocznych sprawach przedstawicieli katolickiego kleru.

"Mea maxima culpa: Milczenie Kościoła" / Fot. Print ScreenPunktem wyjścia dla twórców "Mea maxima culpa: Milczenie Kościoła", jest historia czwórki niesłyszących mężczyzn, którzy postanowili przerwać zmowę milczenia i publicznie ujawnić nazwisko katolickiego księdza, który molestował ich, kiedy byli dziećmi. Z uwagi na to, iż opowieść przekazana została językiem migowym, w filmie, swego głosu użyczyli aktorzy: Jamey Sheridan, Chris Cooper, Ethan Hawke i John Slattery.

Ekipa podróżuje po Milwaukee i Wisconsin. Dociera też do Irlandii i tamtejszych klasztorów, a także do Watykanu i najwyższych władz kościelnych. Dzięki temu udaje jej się przeprowadzić własne śledztwo w sprawie molestowania przez księży w połowie lat 60-ych ponad 200 głuchych dzieci w szkołach, które były pod opieką Kościoła katolickiego.

"Ksiądz chętnie przytulał dzieci, a one lgnęły do niego. Bawił się z nimi, a zakonnice na to patrzyły. Był dla dzieci, jak drugi ojciec. Znał język migowy, więc porozumiewał się z nimi" - opowiada jeden z molestowanych mężczyzn, "Czułem mdłości. Byłem zdezorientowany"- dodaje kolejny. Inny opowiada, że ksiądz kazał mu się przy nim masturbować, a, gdy ten skończył, powiedział, że Bóg mu wybaczył.
Oprócz skrzywdzonych, w dokumencie wypowiada się także zajmujący się terapią księży, Richard Sipe, którego zdaniem do molestowania dzieci dochodzi, gdyż księży nie traktuje się jak zwykłych ludzi, są ponad nich wynoszeni.

Powstały w 2012 roku dokument wyreżyserował zdobywca Oscara (2007) Alex Gibney. Premiera trwającego 107 minut filmu miała miejsce 9 września 2012 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, zaś kanał HBO po raz pierwszy pokazał ten dokument całemu światu 4 lutego tego roku.
Film został bardzo dobrze oceniony przez krytykę. Mark Jenkins uważa, że to najpotężniejszy film Gibneya od oscarowego "Taxi to the Dark Side".

W ramach emitowanego na antenie HBO2 cyklu dokumentalnego "Bez Cenzury", już 20 marca po raz pierwszy zobaczyć będzie można "Mea maxima culpa: Milczenie Kościoła" - szokujący film o mrocznych sprawach przedstawicieli katolickiego kleru.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Gdy się chodzi głodnym (celibat)" to powinno się raczej dobrowolnie głodzić, niż zjadać "wszystko co na drodze się trafi."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy się chodzi głodnym (celibat) to zjada się wszystko co na drodze się trafi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.