Facebook Google+ Twitter

Meandry walki o władzę

Od zawsze interesowałem się historią i postawami tych którzy się w niej zapisali, a przede wszystkim tych którzy mieli władzę o krok, a jednak z jakiś powodów po nią nie sięgnęli i pamięć o nich zginęła w mrokach dziejów.

W nowożytnej historii Polski takim niespełnionym przywódcą, który w odpowiednim momencie nie sięgnął po władzę był Marian Krzaklewski, który wolał naciski z drugiej linii, niż rzeczywistą władzę i odpowiedzialność. Mógł się zapisać w historii, jako premier Polski, ale z niewyjaśnionych powodów nie podjął tego odpowiedzialnego wyzwania.

Co więc różni tych, którzy mogą sięgnąć po władzę, a tego nie robią, (np. Włodzimierz Cimoszewicz, czy z rodzimego szczecińskiego podwórka Bartosz Arłukowicz), od tych którzy nie przepuszczą żadnej okazji, by tą władzę zdobyć, nawet ponownie np. w rodzinnym podwórku Piotr Krzystek, Bartłomiej Sochański, pomimo niepochlebnej opinii mieszkańców.

Szczególnie zastanawiająca jest zacięta walka o stołek prezydenta Szczecina, miasta które zamiera gospodarczo (upadł lub upada właściwie cały przemysł wytwórczy), z którego ucieka młodzież (jest jednym z najszybciej wyludniających się miast), w wyniku której zwycięstwo wyborcze doprowadzi każdego wybranego prezydenta na stanowisko biernego obserwatora i administratora upadku Szczecina.

Widocznie władza w sobie coś ma, nawet na niższych dyrektorskich, czy prezesowskich stołkach. Pamiętamy jak wyglądało to w pomału zapominanych peerelowskich
czasach, patrz dyrektor w „Poszukiwanym, poszukiwanej” – „mierny ale wierny”. Ale czy dzisiaj tak całkowicie wyzbyliśmy się tamtych pryncypiów, czy wybieramy najlepszych, czy wskazanych liderów partyjnych najpopularniejszej w mieście, regionie partii.

Kiedyś, aby dyrektorem szpitala mógł zostać lekarz (doktor) musiał mieć skończone podyplomowe studia zarządzania, dzisiaj aby zostać prezydentem Szczecina nie potrzeba żadnych określonych wyuczonych umiejętności. Dlatego wybrany prezydent przez pół kadencji zapoznaje się ze swoimi obowiązkami i nabiera doświadczenia, a przez drugą połowę kadencji przygotowuje się do reelekcji

W artykule nie dałem konkretnej odpowiedzi na postawione pytanie: Co więc różni tych, którzy mogą sięgnąć po władzę a tego nie robią, od tych którzy nie przepuszczą żadnej okazji by tą władzę zdobyć. Może to sprawa charakteru, odpowiedzialności osobistej, niewiary lub wiary w siebie, może to egoistyczna wiara w swoje nadprzyrodzone zdolności, może to pogoń za pieniądzem (władza = pieniądze), a może prozaiczna chęć zapisania się w encyklopedii? A wy co o tym sądzicie?


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Władza jest obowiązkiem, przywilejem czy też przekleństwem? Ci którzy jej nie wzięli - chociaż mogli, bali się chyba związanych z nią obowiązków i odpowiedzialności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba sam dałeś sobie odpowiedź: władza = pieniądze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.