Facebook Google+ Twitter

Męczące "Wdowy z Eastwick"

Niezwykle trudno pisze się recenzję książki, która nie budzi żadnych mocniejszych emocji. A tak właśnie jest ze mną i ostatnią (autor zmarł w 2009 roku) powieścią Johna Updike'a "Wdowy z Eastwick". Nawet szczegółowy opis seksu oralnego w wykonaniu sześćdziesięciokilkuletniej owdowiałej czarownicy nie był w stanie mnie poruszyć.

Okładkę książki Johna Updike'a zaprojektował Zbigniew Mielnik. / Fot. www.rebis.com.plA przecież gdzieś w czeluściach swej pamięci mam film George'a Millera "Czarownice z Eastwick" sprzed przeszło 20 lat, który był ekranizacją pierwszej powieści Updike'a o trzech przyjaciółkach, posiadających moc nadprzyrodzoną i wykorzystujących ją w niecnych celach. Pamiętam świetną Cher, grającą Alexandrę Medford (w powieści "Wdowy z Eastwick": Farlander), Susan Sarandon jako Jane Spofford (Tinker) i Michelle Pfeiffer w roli Suzanne (Sukie) Ridgemont, po mężu: Mitchell. A do tego genialny, demoniczny Jack Nicholson jako kochanek wszystkich trzech pań, Daryl Van Horne.

Akcja kontynuacji dzieje się "30 z okładem" lat później. Bohaterki powieści zdążyły w tym czasie co najmniej dwukrotnie wyjść za mąż, tyleż samo razy owdowieć. Do pewnego momentu spokojnie kontynuują dzieło swoich nieżyjących mężów (np. Alexandra, zwana Lexą, lepi garnki w zacisznym Taos) lub trwonią majątek pozostawiony im przez przedsiębiorczych ś.p. mężów (Sukie korzysta z dobytku zostawionego przez sprzedawcę komputerów, podobnie jak Jane, wdowa po doradcy inwestycyjnym).

Pewnego razu panie postanawiają raz jeszcze wrócić do miasteczka swojej młodości i swoich "młodocianych zbrodni". Zanim jednak do tego dojdzie, uznany amerykański pisarz, laureat m.in nagrody Pulitzera zaserwuje nam, czytelnikom, rozdział I zatytułowany "Sabat ponownie zwołany", będący najzwyklejszym przewodnikiem po Kanadzie, Egipcie i Chinach, w których to krajach bogate wdowy, w różnych konfiguracjach osobowych się pojawiają. Gdyby więc Państwo wybierali się w wyżej wymienione rejony, a nie mogli dostać odpowiednich przewodników - proszę wziąć ze sobą powieść Updike'a.

Pojawienie się wdów w Eastwick również nie budzi większych emocji, tak u czytelnika, jak i u innych bohaterów książki, choć są wśród nich osoby, które zostały dotknięte zbrodniczą działalnością czarownic. Na przykład Christopher Gabriel Grant, brat okrutnie zamordowanej przez nie Jenny. Cóż z tego jednak, skoro zamiast krwawej zemsty prawi on im o... "dualizmie korpuskularno - falowym", a potem zostaje kochankiem i utrzymankiem jednej z nich. Takiej "waty" literackiej mamy w tej powieści Updike'a więcej; poza wspomnianymi, możemy też przeczytać sążnistą mowę pogrzebową i kazanie kościelne, a także opis działania laptopa!
Przejawem większych ambicji literackich pisarza zdają się być dobre uczynki (że niby taka przemiana bohaterek) spełnione przez Lexę (dla Veroniki, córki swego byłego kochanka) i Sukie (dla Toma Gortona, ma się rozumieć, byłego kochanka).

Mamy też w powieści Johna Updike'a "Wdowy z Eastwick" akcent związany z naszym krajem: polską dzielnicę w Eastwick, której centralnym miejscem jest Kazimierczak Square (na cześć chłopca, który zginął na wojnie w Wietnamie). Ale to i tak nie zmienia mojej oceny tej powieści jako nudnej, przegadanej, nijakiej...


John Updike, Wdowy z Eastwick
Przekład: Katarzyna Karłowska
Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2009
stron 334

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

5* Ciekawa recenzja (zajawka także :)).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powieść może i kiepska, ale grunt, że recenzja przyzwoita.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesowałam się trochę tą książką. Myślałam o jej przeczytaniu... Ale chyba zaufam Pana recenzji. Dziękuję za szczerość. I uświadomiłam sobie przed chwilką, że też oglądałam film "Czarownice z...", choć nie wiedziałam, że to była ekranizacja książki Updike'a.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.