Medale dla MUKS Płock w Pasłęku

Piotr Mieszkowski
Aleksandra KOZAKIEWICZ - złota medalistka biegu na 3km juniorek młodszych.
Aleksandra KOZAKIEWICZ - złota medalistka biegu na 3km juniorek młodszych. Piotr Mieszkowski
Pierwszego dnia wiosny młodzież z Mazowsza oraz Warmii i Mazur rywalizowała podczas Międzywojewódzkich biegów przełajowych, które odbyły się na terenie Parku Ekologicznego w Pasłęku. Zawodnicy MUKS Płock zdobyli aż cztery medale.

Dorobek przełajowych zmagań dodatkowo powiększyło zwycięstwo chłopców w kategorii młodzików, drugie miejsce w klasyfikacji łącznej młodzików oraz awans czterech juniorek młodszych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W pierwszym biegu młodziczek (94-95) na 1500 m dobrze zaprezentowała się Dominika Muraszewska (95), która zameldowała się na mecie na czwartej pozycji. Szesnasta była Agata Muszyńska, a dziewiętnasta Natalia Kochanowska. Dziewczęta zajęły czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej (21 sklasyfikowanych klubów). Po dziewczętach nadszedł czas na rywalizację młodzików (94-95) na dystansie 2 km. Tuż po starcie na prowadzenie stawki ponad 50 zawodników zdecydował się Michał Ciarkowski (94). Niestety ucieczkę przypłacił brakiem sił na morderczym podbiegu, na szczycie którego była usytuowana meta. Ostatecznie cieszył się brązowym medalem.

Na ostatnich metrach wyprzedził Michała jego klasowy kolega Łukasz Pęszyński, który tym razem stanął na wyższym stopniu podium, odbierając srebrny medal. Do sześcioosobowej dekorowanej grupy dołączył jeszcze Arek Chotomski (94), który finiszem zapewnił sobie piątą lokatę. W tym biegu na punktowanym miejscu dziewiątym znalazł się jeszcze Marcin Strusiński (94). Na dobrej - dwudziestej piątej pozycji znalazł się o rok młodszy Mateusz Kuczyński, debiutujący w zawodach tej rangi. Młodzicy MUKS Płock zdecydowanie wygrali punktację chłopców, zostawiając za sobą 17 sklasyfikowanych klubów z dwóch województw.

Po młodzikach nadszedł czas na juniorów młodszych (92-93). Tu stawka była wysoka - oprócz medali i tytułów - zawodnicy walczyli o awans do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Aby wystartować w Mistrzostwach Polski, trzeba było ukończyć bieg w pierwszej dwunastce. Na dystansie 2 km wystartowały Marcelina Kawecka (93) oraz Monika Załęska (93). Do niezbyt zadowolonych po tym biegu należy Marcelina - mistrzyni Mazowsza sprzed dwóch tygodni. Na starcie w ferworze walki, któraś z konkurentek nadepnęła jej na but, który trzeba było poprawić. Po tym płocczanka musiała ścigać stawkę pozostałych zawodniczek. Niestety, nie starczyło sił na finisz i tym razem pozostała bez medalu. Jednak plan minimum został wykonany: Marcelina była piąta, Monika dziesiąta i obie awansowały do OOM.

Kolejnym dystansem do pokonania dla juniorek młodszych (92-93) był dystans 3 km. Na starcie stanęła Aleksandra Kozakiewicz (93) i Weronika Ners (93). Po starcie, na prowadzeniu znalazła się zawodniczka MUKS-u Ners, tuż za nią Kozakiewicz - za nimi cała grupa. Czy tym razem starczy sił - zastanawiali się wszyscy. Po pierwszej pętli nastąpiła zmiana. Kozakiewicz była na prowadzeniu, Ners lekko słabła, biegła na 7-8 pozycji. Grupa biegaczek wbiegła do lasu, by po chwili pokazać się znowu i wybiec na decydujący odcinek trasy. Prowadziła Kozakiewicz, Ners - była czwarta. Zbliżały się do decydującego podbiegu - Kozakiewicz nie oddała złota, Ners na ostatnich 50 m imponującym podbiegiem wyprzedziła jedną zawodniczkę i zdobyła brąz. Dwa medale powędrowały do Płocka. Wszystkie cztery juniorki młodsze wystartują 4 kwietnia w Zamościu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
Wymienieni zawodnicy MUKS-u, to uczniowie i uczennice lekkoatletycznych klas sportowych w Gimnazjum Nr 1 w Płocku.