Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16085 miejsce

Medale i medaliony kopalnią wiedzy o historii Polski

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wydało właśnie książkę „Medale, medaliony i plakiety polskie i z Polską związane, wytworzone do 1939 r.” autorstwa Mariana Cieślaka.

Okładka katalogu / Fot. projekt R. MagierW książce tej Marian Cieślak skatalogował zbiory medalierskie, które zgromadzono w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (wcześniej Muzeum Kujawskim) od początku jego istnienia tj. od 1909 r., a więc przez ostatnie 100 lat. W katalogu opisano 86 medali, medalionów i plakiet polskich i z Polską związanych, wydanych do 1939 roku w Polsce i poza jej granicami. Jak możemy przeczytać we wstępie do katalogu (…) „są to eksponaty o szczególnym znaczeniu. Pozostają świadectwem czasów o których mówią, specyficznym źródłem historycznym tym cenniejszym, że oprócz suchego przedstawienia faktów zawierają pewien ładunek emocji i uczuć towarzyszący ludziom w ważnych momentach dziejowych”.Autor książki Marian Cieślak w czasie spotkania autorskiego / Fot. Leszek Lubicki

I tak na przykład możemy obejrzeć 4 różne medale wydane z okazji 500. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, czy też 3 medale wybite z okazji 200. rocznicy bitwy wiedeńskiej. Są tam także ukazane medale związane z regionem kujawskim jak np. medal upamiętniający wystawę rolniczo-przemysłową, jaka miała miejsce w Lipnie w 1908 r.

Naszą uwagę przykuł także medal wybity w 1918 r. z napisem „Na chwałę spekulantom”.

Opis medalu wydanego dla uczczenia 10. rocznicy Cudu nad Wisłą 1930 r. / Fot. Leszek LubickiJeżeli mówimy, że medale pamiątkowe mogą być kopalnią wiedzy o historii naszego kraju, to możemy między innymi dowiedzieć się z nich, że w czasie bitwy warszawskiej 1920 roku, naszą stolicę ze strachu opuścił cały akredytowany wtedy korpus dyplomatyczny. W zagrożonym nawałą bolszewicką kraju pozostał tylko nuncjusz apostolski abp. Achille Ratti, późniejszy Papież Pius XI. Na awersie medalu wydanym
w 10. rocznicę Cudu nad Wisła czytamy „Ojciec Św. Pius XI w 1920 r. nie opuścił Warszawy”.

W czasie spotkania w Muzeum Historii Włocławka można było otrzymać ten katalog wraz z autografem jego autora Mariana Cieślaka oraz dowiedzieć się, że Autor katalogu podpisuje swoją książkę / Fot. Leszek Lubickimedale, medaliony i plakiety „to dzieła sztuki małej formy. Wychodząc spod rąk wybitnych medalierów i rzeźbiarzy były odbiciem epok w których powstawały, prezentowały ich styl, odzwierciedlały panujące gusty i mody”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.