Facebook Google+ Twitter

Medalowe sukcesy polskich studentów na Imagine Cup 2013

Na międzynarodowym konkursie informatycznym Imagine Cup 2013 w Petersburgu, dwie polskie drużyny studenckie, spośród zespołów z 71 krajów, zdobyły medale i stanęły na podium. Trzecia sięgnęła po wysokie wyróżnienie w kategorii Innovation.

 / Fot. Wikimedia CommonsRośnie nam nowe, mądre, postępowe naukowo i już utytułowane - mimo skromnego wieku - młode pokolenie Polaków. Jego reprezentanci – studenci i młodzi naukowcy, a także gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych, od lat wiodą prym i zdobywają laury na międzynarodowych imprezach o charakterze odkryć i budowy urządzeń z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych. Ich urządzenia znajdują zastosowanie w technologiach kosmicznych, medycznych, astronomicznych i przemysłowych.

Na zakończonym niedawno największym w świecie konkursie technologicznym, "Imagine Cup 2013" w Petersburgu, zorganizowanym przez firmę Microsoft, trzy reprezentacje z Polski zdobyły wysokie pozycje i nagrody, z tego dwie znalazły się na podium – podaje telix.pl. To sukces ogromny. Polskie drużyny startujące w kategorii Windows Phone Challenge, zdobyły drugie i trzecie miejsce. Drugie zajęła WeRule z Gdańska, a trzecie - FRONT z Warszawy. W gronie finalistów, w wyjątkowo prestiżowej kategorii Innovation – byli także przedstawiciele Polski - zespół akademicki TapBoarders, z Poznania.

Zobacz zdjęcie - Studenci z Gdańska, Warszawy i Poznania oraz przedstawiciele polskiego oddziału Microsoft, po przylocie do Petersburga na finały Imagine Cup 2013 - interia.pl.

W ceremonii wręczenia nagród, odbywającej się 12 lipca w Petersburgu, podczas gali finałowej XI. edycji konkursu Imagine Cup 2013, która dobiegła końca – drużyna WeRule z Politechniki Gdańskiej: Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak zdobyła srebrny medal i nagrodę pieniężną w wysokości 5000 USD, w kategorii Windows Phone Challenge.

Projekt autorski gdańskich studentów o nazwie Modern Drug Test – to aplikacja dla urządzeń mobilnych, która pozwala na "wykrywanie osób będących pod wpływem narkotyków". Działanie aplikacji opiera się na analizie szczegółów ludzkiego oka i wyszukiwaniu w nim anomalii typowych dla jednostek, które zażyły środki odurzające.

Zobacz zdjęcie - Zespół WeRule z Gdańska na podium Imagine Cup 2013 - telix.pl.

Zdobywcy III miejsca w tej samej kategorii i nagrody w wysokości 3000 USD to zespół FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie: Marcin Cieślewicz, Kamil Krajewski, Marcin Perka i Artur Stachurski. Warszawscy studenci zbudowali projekt techniczny COPE (Common Operational Picture Environment), będący platformą informatyczną, która umożliwia "koordynację jednostek uczestniczących w dowolnej akcji, w tym osób uczestniczących w akcji ratunkowej, zwiększając ich przewagę".

Platforma COPE wspomaga też "proces zarządzania jednostkami", na każdym poziomie technicznego dowodzenia. Dzieje się to dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i technologii, m.in. takich jak: "GPS, smartfony, tablety, rzeczywistość rozszerzona".

Zobacz zdjęcie - Zespół FRONT z Warszawy na podium Imagine Cup 2013 - telix.pl.

Polskę reprezentował w Petersburgu również trzeci zespół - TapBoarders z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu: Tadeusz Makuch, Aleksandra Olejniczak, Stefania Tempłowicz i Bartosz Matuszewski. Projekt techniczny studentów poznańskiego "ekonomika" został zakwalifikowany do światowych finałów w kategorii Innovation. Czteroosobowa drużyna opracowała platformę Multiboard, która daje możliwość uruchamiania gier planszowych w wersji elektronicznej, dla kilku osób jednocześnie, na "wielu połączonych ze sobą urządzeniach mobilnych, takich jak tablety czy smartfony".

Zobacz zdjęcia dwóch medalowych drużyn z Polski – laureatów konkursu z Gdańska i Warszawy - tech.wp.pl.

W światowych finałach konkursu informatycznego, Imagine Cup 2013, brało udział 87 zespołów studenckich z 71 krajów. Wszystkie te zespoły wpierw przeszły gęste sito podstawowe i wygrały konkursy lokalne i internetowe. Gala finałowa Imagine Cup 2013 odbyła się w petersburskim zabytkowym Teatrze Aleksandryjskim, z udziałem ponad 800 studentów, sędziów, partnerów rosyjskich z "kasą", którzy przyznawali dodatkowe nagrody oraz dziennikarzy z całego świata.

Firmy - Steve Ballmer (dyrektor generalny firmy) i CEO Microsoft (jako jedno z największych światowych przedsiębiorstw w branży technologii informacyjnych) - w przekazie obrazowym i głosowym na WIDEO, emitowanym w trakcie uroczystości rozdania nagród, zapowiedział kolejną przyszłoroczną edycję konkursu. Ogłoszono, że konkurs Imagine Cup 2014 roku, odbędzie się w amerykańskim Seattle.

Międzynarodowy konkurs informatyczny Imagine Cup, organizowany i prowadzony od lat przez słynną amerykańską firmę informatyczną Microsoft, będący prestiżową formą wyróżniania i promowania najzdolniejszych studentów świata, każdego roku aktywizuje około 300 tysięcy studentów z przeszło 100 krajów.

Regularnie biorą w nim udział studenci z Polski. Zespoły naszych studentów zdobywają w tym konkursie czołowe miejsca. W minionych latach, aż 21 razy młodzi Polacy stawali na podium i zdobyli łącznie: 7 pierwszych miejsc, 8 drugich i 6 trzecich – czytamy w students.pl. To świetny wynik, aby pokazać światu, że faktycznie Polak potrafi. Zdobyte trofea i pieniądze w tegorocznym konkursie posłużą naszym studentom w dalszej pracy naukowej i budowaniu kolejnych rewelacyjnych technicznych pomysłów twórczych.

W imieniu szczęśliwych laureatów nagród drużyn polskich, Karol Stosik z grupy WeRule z Politechniki Gdańskiej, powiedział: "Stanęliśmy na podium finałów Imagine Cup 2013 – jesteśmy w gronie najlepszych na świecie! To ogromna motywacja do dalszej pracy nad naszą aplikacją i kolejnymi projektami. Udział i wygrana w największym konkursie technologicznym na świecie to doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości". I tego wszyscy im życzymy.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.