Facebook Google+ Twitter

Media a polityka

Bez wątpienia związek taki jest potrzebny i bardzo istotny, jednak nie zawsze pozostaje bez zarzutu.

Powszechnie wiadomo, iż każda ze stron czerpie z tego układu korzyści. Należy zastanowić się, na jakich mechanizmach, ta współpraca się opiera.

Aby zaistnieć politycznie, trzeba zaistnieć w mediach. Najprostszym i zarazem najsilniejszym przekazem medialnym jest obraz. Najprostszym przekazem obrazu pozostaje twarz. Dlatego coraz częściej bywa tak, iż programy polityczne tracą znaczenie, bowiem nikt się do nich nie odnosi, a obywatele nie zwracają na nie uwagi, liczy się rozgłos, rozpoznawalność i to wystarczy. Media umiejętnie manipulują społeczeństwem, oddziałując na gusta i opinie. Można stwierdzić, że kształtują nas, jak i samą politykę. Kreują sylwetki polityków, tworząc ich wizerunek. Media swoja ogromną siłę ujawniają w czasie trwania kampanii wyborczych, często promują one określonego polityka, popierając zarazem daną partię polityczną.

Media posiadają pewną, bardzo istotną rolę, otóż spełniają funkcję kontrolną, aby nie dochodziło do nadużyć i korupcji. Czwarta władza stoi na straży przejrzystości życia publicznego, służy społeczeństwu - informacją. Publikowanie sondaży opinii publicznej, rankingi popularności polityków, czy partii, prognozy wyborcze rozjaśniają obraz polityki i sytuacji w kraju, pomagając zrozumieć problem, ułatwiając dokonywanie określonych wyborów, oraz stworzyć własny pogląd na daną sytuację. Przykładem afer wykrywanych przez dziennikarzy jest tzw. Afera Rywina. Jedna z największych skandali politycznych ostatnich czasów w naszym kraju. Początkiem całej sprawy, była publikacja Gazety Wyborczej pt.”Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika”.

Spójrzmy na to zjawisko z innego punktu widzenia. Ekscesy polityków i skandale, dostarczają materiału do pracy dziennikarzom. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy jest sylwetka posła Palikota, który ostatnimi czasy stał się ulubieńcem mediów. Dzięki polityce gazety maja się o czym rozpisywać, kanały informacyjne, rozgłośnie radiowe oraz portale internetowe nie natrafiają na trudności z poszukiwaniem news - ów ze świata polityki, ponieważ, on sam tworzy scenę dla mediów, próbując przez nie uzyskać poparcie obywateli.

Nie możliwym jest odseparowanie mediów oraz polityki od siebie. Te dwa elementy są nierozerwalnie zespolone. Jest to zasada ogólnie przyjęta i zaakceptowana. Zastanówmy się czy jest to gra „fair play”. Niestety, odpowiedz brzmi: nie. Brak rzetelności, oddania i poświecenia pracy, a także obecności jakiegokolwiek kodeksu moralnego w wykonywanym zawodzie jest niekiedy szokująca.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.