Facebook Google+ Twitter

Media francuskie o Geremku

Francuskie media szeroko komentują decyzję Bronisława Geremka o niezłożeniu przez niego oświadczenia lustracyjnego.

Eurodeputowany Bronisław Geremek. / Fot. PAP/Jacek TurczykWszystko zaczęło się od publikacji na stronach internetowych „Dziennika”, który napisał, że Bronisław Geremek stracił mandat europosła. Sprawa jednak potoczyła się o wiele szybciej po tym jak polski eurodeputowany otrzymał poparcie od samego szefa Parlamentu Europejskiego. Wtedy wokół Geremka rozpętała się burza we francuskich mediach, której Geremek wcale nie unikał.

W krótkim wywiadzie dla France24 udzielonym 26 kwietnia powiedział, że nie został poinformowany w sposób formalny o tym, że utracił swój mandat, a o całej sprawie dowiedział się po lekturze polskich gazet. Na pytanie dziennikarki, dlaczego nie chce podpisać oświadczenia skoro podobne podpisywał już wiele razy Bronisław Geremek odpowiada: „Kontekst prawny i moralny jest w tym wypadku zupełnie inny”. Oprócz France24 o tej sprawie informowały również inne francuskie telewizje takie, jak ITELE czy BFM TV oraz francuskojęzyczne gazety. „Le Monde” pisze o „żywych reakcjach w Europie w sprawie Geremka”. Daniel Cohn-Bendit, przewodniczący frakcji Zielonych w parlamencie, mówi francuskiemu dziennikowi, że nakłonił swoich kolegów do obrony Bronisława Geremka „przed stalinowskimi lub faszystowskimi metodami.” „Le Monde” napisał także kilka innych artykułów o tej sprawie. Centroprawicowy „Le Figaro” pisze o prowadzonej przez Geremka i Mazowieckiego „wojnie przeciwko dekomunizacji”. O zamieszaniu wokół polskiego eurodeputowanego informują także „Le nouvel observateur”, „Libération”, a nawet poświęcone sprawom ekonomicznym „Les Echos”. Jest to najszerzej komentowane wydarzenie dotyczące spraw polskich w mediach europejskich od czasu wybuchu afery wokół arcybiskupa Stanisława Wielgusa.

Sprawa zapewne nie odbiłaby się większym echem gdyby nie fakt, że Geremek w środowisku europejskiej elity intelektualnej jest doskonale znany. Przez ponad rok był przewodniczącym Sejmowej Komisji Prawa Europejskiego a obecnie kieruje pracami Katedry Cywilizacji Europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.