Facebook Google+ Twitter

Media kłamią?

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2009-05-03 22:38

"Telewizja kłamie", to jedno z haseł Sierpnia 80. Czas płynie, a te słowa nadal pozostają aktualne. Telewizja kłamie? Co za brednie - może tak właśnie powiedzą niektórzy z czytających. Przecież, to właśnie media - zarówno światowe jak i krajowe - są najlepszym źródłem informacji.

Jedynym, wiarygodnym, niepodważalnym. Nie ma lepszego. Nawet brukowce nieco prawdy napiszą , a co dopiero te ogólnie szanowane i uważane za opiniotwórcze.

A jednak... jest prawda i półprawda. A może tylko kłamstwo? Manipulacja i jeszcze do tego na światową skalę? O co w tym wszystkim chodzi?

Zastanawiałeś się dlaczego media kłamią? Oto jeden z powodów. / Fot. Ewa Krzysiak Otóż manipulacja polega na ukryciu kłamstwa pod płaszczykiem prawdy i skierowanie odbiorcy na jedynie słuszny wytyczony tor rozumowania. I to wszystko za pomocą pozornie poprawnych wywodów opartych na rzetelnych argumentacjach. Głównym narzędziem służącym do manipulacji opinią publiczną są środki masowego przekazu. Zaś jednym ze stosowanych sposobów jest podawanie tylko określonych informacji odpowiednio zdeformowanych. Następuje gra na emocjach i wykorzystywana jest niewiedza osób, do których kierowana jest informacja. Takie sytuacje zdarzają się często. Choćby ostatnio - temat numer jeden we wszystkich mediach - świńska grypa.

Jak wyglądała manipulacja społeczeństwem możemy prześledzić na przykładzie tego artykułu. A później spójrzmy na aktualne nagłówki w prasie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Basiu, ja odniosłam się jedynie do tego co pamiętam osobiście a więc lat póżniejszych.
Co to roku - 68 - masz oczywiście rację

Komentarz został ukrytyrozwiń

to hasło," Media kłamią !" było aktualne już w 1968 roku. To było hasło studentów Marca 68. Byłam wówczas w szkole, ale krzyczeliśmy razem ze studentami. Wypisywaliśmy na tablicy, a nie którzy wypisali odważnie farbą na wejściu szkoły. "prasa kłamie"
Ale wówczas prasa naprawdę kłamała telewizja też. Ewidentnie.
DZiś, prasa nie tyle kłamie co gubi się w natłoku informacji, co prowadzi do dezinformacji i manipulacji informacją
Władze meksykańskie same nie mają wiarygodnych danych. Nie tyle kłamią co podają niesprawdzone wiadomości, bo sami ich sprawdzić i zweryfikować nie są w stanie.

Wobec tego doadam, że 3 Maja Był Światopwym Dniem Wolnej i Niezależnej Prasy .
Szkoda , że o tym zapomniano.
Lepiej późno, niż wcale.
http://www.do.org.pl/3-maja-miedzynarodowym-dniem-wolnej-i-niezaleznej-prasy/
Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.05.2009 14:20

Podobnych lub innych przykładów manipulacji jak w podanym linkiem artykule p.Małachowskiego doszukamy się wszędzie. Jeśli chcemy, bo przecież - w lepszym wypadku - widzimy to, co chcemy widzieć; w gorszym - to co każą, nawet nie oficjalnie etatowo, nawet przez telefon lub e-mail:-))
http://wierszemkd.pl/?p=281
Warto poczytać też komentarze do ww artykułu oraz nie zapominać, że i obywatelscy dziennikarze pracują w koncernach, a zawodowcy pisują tu
(+) dla p. Ewy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda,że niektórzy dziennikarze ło obywatelscy nie widzą,że są narzędziem tej manipulacji. Pozdrawiam obywateli doorgpl :)
(moje pozdrowienia na licencji SA-NC)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.