Facebook Google+ Twitter

Media naszym okiem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-05-24 19:16

Jak duży wpływ mają media na nasze społeczeństwo...?

Media w Polsce odgrywają bardzo ważną rolę, mają wielki wpływ na kształtowanie społeczeństwa.

"Media być może nie zawsze są skuteczne, mówiąc ludziom jak mają myśleć, ale są oszałamiająco skuteczne w mówieniu swoim czytelnikom i słuchaczom, o czym mają myśleć" - Bernard Cohen.

1. Wpływ na politykę.
W naszym systemie politycznym media są nazywane "czwartą władzą", gdyż stoją na straży demokracji i zawsze są w cieniu polityki. Są jedną ze sfer funkcjonowania państwa, dbają o ład społeczny.

Tomasz Goban-Klas twierdzi, że media mają wielką siłę przebicia w polskim systemie politycznym. Lecz nie można ich nazwać władzą, bo władza to „zdolność osiągania pożądanego celu także wbrew postawom przedmiotu władzy”, natomiast media nie mogą stosować przymusu.

Media w obecnych czasach nie potrafią stosować przymusu, a nawet nie są do tego uprawnione. Takie pojmowanie mediów, postawiło je w świetle, w którym posiadają miano "siły". Wiele osób uważa media za miękką władzę, bo zastępują metodę przymusu, metodą komunikacji.

Brytyjski Socjolog, Anthony Giddens uważa, że "władza nie jest z istoty uciskiem", dlatego popiera identyfikację mediów z pojęciem władzy. Wynika z tego, że rządzenie nie polega na stosowaniu przymusu, lecz na działaniach informacyjnych i komunikacyjnych.

Hebert Simon dodaje, że bez odpowiedniej komunikacji nie istnieje żadna władza ani żaden wpływ.

2. Wpływ na jakość życia ludzi.
Powszechnie uważa się, że media wpływają swoim przekazem na widzów, tj. odbiorców. W skutek tego powstały organizacje, które cenzurują niedozwolone treści, zawierające między innymi przemoc. Także reklamy alkoholu lub papierosów są częściowo ograniczone przez prawo. Dowodem na silne oddziaływanie mediów na społeczeństwo jest powszechnie znana panika w związku z różnymi publikacjami.
Ralph Negrine mówi, że wiara ludzi w to co słuchają, jest szczególnie uzależniona od źródła, z którego pochodzi dana treść. Czytelnicy bardziej ufają poważnym gazetom, niż telewizji lub kolorowym gazetom.
Mediatyzacja polityki doprowadziła do tego, że na scenie politycznych przy prawdziwych politykach ukazała się grupa aktorów politycznych, która poprzez media chce ludziom wmówić pewne wartości. Przykładem takiego polityka był Antonio Gramsci, teoretyk marksizmu, uważał on, że media bez przymusu lecz na zasadzie dobrowolnego odbioru mogą podtrzymać ideologię (ekonomię, politykę i styl życia).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.