Facebook Google+ Twitter

Media polskie czy polskojęzyczne?

Gdyby spytać przeciętnego Polaka według jakich kryteriów ocenia on media, odparłby zapewne: w zależności od tego czy są rzetelne czy nie. Czy jednak tylko to powinno decydować o tym czy jakieś medium nazwiemy dobrym lub słabym?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Okładki gazetCzytelniku czy jest dla ciebie ważne czy medium, za pomocą którego jesteś informowany o określonym wydarzeniu jest polskie? Czy jest dla ciebie ważne czy dziennikarz, który właśnie wypowiada się w telewizji chce dla Polski dobrze czy nie? Lecz co to w ogóle znaczy medium polskie? Odpowiedź jest prosta. Jest to medium stawiające na pierwszym miejscu interes narodu polskiego, dobro polskiej grupy narodowościowej i samej Polski.

Rozróżnienie pomiędzy mediami polskimi a polskojęzycznymi istniało w Polsce od dawien dawna by przypomnieć choćby gadzinówki, czyli gazety wydawane przez okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej. Były to gazety pisane po polsku, tworzone z myślą o polskim czytelniku, które jednak miały na celu tego Polaka wynarodowić. Zawierały one stek kłamstw i przekłamań drukowanych tylko po to by Polaków i Polki przekonać, że nowa władza jaką przynieśli Niemcy to raj na ziemi, że to co widać na ulicach to przejściowe kłopoty. Informowano np. że niemiecka władza dokarmia biedne polskie sieroty, że życie w generalnej guberni wraca do normy lub też nie mniej absurdalny wymysł jakoby Niemcy wystawili wartę honorową przy grobie marszałka Piłsudskiego na Wawelu ("Ilustrowany Kurjer Polski" nr z 13 X 1939).
Później, przez 45 lat, mieliśmy prasę usłużną wobec słowiańskiego brata.

Czy teraz wreszcie, w nowej, wolnej, odrodzonej i demokratycznej Rzeczypospolitej polski czytelnik ma swoje media? Media, które może nazwać polskimi i którym może zaufać, że go nie oszukają i nie przedstawią danej sprawy jako korzystnej dla jego narodu choć tak naprawdę ta sprawa przyczyni się do podniszczenia narodu polskiego?

Czy może nieważne jest czy media będą polskie czy zagraniczne? Czy to się nie liczy? Tylko dlaczego media nazywa się IV władzą i co oznacza słówko 'opiniotwórcza' jakim często dane medium lubi się chwalić? Pomyślmy teraz co może z polską grupą narodowościową zrobić medium polskojęzyczne nieprzychylne Polakom?

Inną kwestią jest to, że w przypadku narodowości mamy do czynienia z uczuciem, a uczucie jak to uczucie można zadeklarować choć może go nie być. Reprezentujący medium redaktor naczelny może powiedzieć, że czuje się Polakiem choć się nim nie czuje. Rodzi to pozorny problem. Prawdy można dociec choćby poprzez uważną lekturę i porównywanie rzeczywistości z tym o czym i jak pisze pan redaktor. Można sprawdzić czy dane medium działa dla dobra czy dla szkody narodu i kraju a następnie kontynuować czytanie lub oglądanie takiego medium lub zaprzestać tego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Sienki masz na myśli środowisko osób, którym zależy na ich własnym kraju?

PS no właśnie, ważne jest czy nie jest ważne? Przecież kapitał danego pisma decyduje o tym jakie jest to pismo. Chodzi o to, że zamiast uczciwie tłumaczyć o co chodzi i trzymać stronę kraju, mogą pójść w populizm i publikować serie artykułów przeciw własnemu krajowi. Że niby nikt by nie kupował takiej gazety? W Polsce jest naprawdę dużo osób, które nie czują się Polakami a wręcz chcą dla Polski źle. Wiem o czym mówię bo mam do czynienia z takimi osobami. One każdy tekst nieprzychylny Polsce witają z radością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytając ten tekst mam wrażenie, że słucham wypowiedzi pewnych środowisk. Nie będę wymieniał ich nazwy, bo nie chodzi tutaj o to, żeby robić jakąś "nagonkę" czy krytykę wobec tych środowisk.
Czy ważne jest to, jaki jest kapitał danego pisma czy radia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(-) Autor niby zadaje pytania, ale od razu szybko na nie odpowiada, żeby czytający nie miał czasu wyrobić własnej, niezgodnej z tezą autora opinii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.