Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Media publiczne. To znaczy jakie?

Magda Grabowska
Magda Grabowska
Stefan Bratkowski
Stefan Bratkowski Magda Grabowska
Spór o przyszłość polskich mediów publicznych nie gaśnie. Dziś o godz. 11, w siedzibie Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo – Wschodniej, odbyła się debata na temat ustroju i funkcjonowania mediów publicznych.

Kwestia modelu finansowania i dalszego funkcjonowania mediów publicznych wróciła z uwagi na rządowe plany likwidacji abonamentu. Na szczęście pozostaje w polu zainteresowań nie tylko polityków. W dzisiejszej debacie uczestniczyli głównie dziennikarze. Moderatorem dyskusji i jednym z prelegentów był Stefan Bratkowski, honorowy prezes Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Referaty na temat mediów publicznych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Polsce wygłosili: Maciej Wierzyński, Robert Kozak, Krzysztof Turowski i Jan Dworak.

Z wygłoszonych referatów wynika, że Polska wiele mogłaby się nauczyć od swoich zachodnich sąsiadów. Robert Kozak nie ukrywał podziwu dla funkcjonowania brytyjskiej telewizji publicznej BBC, kontrastując ją jednocześnie z TVP. – Bezstronność, która jest cechą BBC, w Polsce realizuje się poprzez tworzenie stronniczych programów – mówił Kozak, pracownik BBC w latach 1995-2005. Dodaje także, że TVP powinna charakteryzować się pluralizmem redakcji. – Dla polskiej telewizji publicznej typowe jest to, iż powołuje się kogoś na szefa redakcji publicystycznej i pozwala mu się dobrać sobie współpracowników.
Dziennikarz podkreślił, że BBC nie nadaje reklam, a ściągalność abonamentu w Wielkiej Brytanii sięga 90%. Bardzo krytycznie ustosunkował się do postawy polskich polityków względem mediów publicznych. – Politycy wszystkich stron zawłaszczają media publiczne, niszcząc je. (...) Istnieje potrzeba ochrony tych mediów – alarmował.

Krzysztof Turowski, który niegdyś współpracował z TVP, skupił się na analizowaniu pracy mediów publicznych we Francji. Prelegent doszukiwał się problemów publicznych mediów nie tylko w złej administracji, ale także w statusie społeczno-gospodarczym dziennikarzy. – We Francji dziennikarz jest postacią finansowo niezależną – zaznaczył. – Uważam, że to jest coś, nad czym warto podjąć dyskusję w Polsce.

Jan Dworak, były prezes TVP, dla odmiany starał się usprawiedliwiać działalność mediów, które były tematem debaty. – Nie oceniam tych kilkunastu lat w kategoriach czarne-białe, nie oceniam jednoznacznie źle działalności mediów publicznych – zapewniał. Podjął też temat planowanego ograniczenia abonamentu. Nie potępił pomysłu, dodał jednak, że niedobory środków finansowych z tego tytułu powinny zostać uzupełnione z budżetu państwa. Apelował także, aby środowisko dziennikarskie zjednoczyło się w staraniach o zmianę sytuacji w mediach publicznych.

Maciej Wierzyński, współpracujący z TVN24, podjął temat programów emitowanych w ramach ogólnodostępnych mediów. – W amerykańskiej telewizji publicznej nie ma miejsca dla niskiej kultury – zauważył. Skontrastował tę sytuację z telewizją polską.

Jako ostatni wystąpił Stefan Bratkowski, którego referat był swoistym podsumowaniem rozważań wszystkich prelegentów, a jednocześnie przedstawieniem stanowiska Fundacji Centrum Prasowe w omawianej kwestii. Uczestnicy debaty mogli zapoznać się z tymże stanowiskiem także czytając specjalne broszury przygotowane przez Fundację.

Uczestnicy debaty mieli również możliwość zadawania pytań prelegentom. Okazało się, że temat nie został wyczerpany. Słuchacze polemizowali z poglądami referentów, wzbogacając dyskusję o swoje przemyślenia dotyczące omawianej kwestii. Debata nie zamknęła także problemu mediów publicznych. Wykazała jedynie, że temat wymaga jeszcze wielu dyskusji i ustaleń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto