Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

515 miejsce

Media to my - refleksje Dziennikarza Obywatelskiego 2007 Roku

Nigdy dotąd nie czułem się „prawdziwym” dziennikarzem. Z wykształcenia jestem biologiem, z liceum wyniosłem matematyczno-fizyczne zaplecze, od wielu lat pracuję w branży budowlanej. Pisanie jest produktem ubocznym innych moich działań.

Nie poświęciłem się dziennikarstwu obywatelskiemu z nadmiaru wolnego czasu, ani żeby pielęgnować swoje ego. Mam obowiązki zawodowe i rodzinne, a większość wolnego czasu pochłaniają mi działania społeczne na rzecz mojego rodzinnego miasta – Gliwic. Jednak portal Wiadomości24.pl jest jakby stworzony dla osób takich jak ja. Wielu z nas nie ma odpowiedniego wykształcenia i nie zna warsztatu dziennikarskiego, mamy jednak coś innego, co zmusza nas do pisania, mamy tę iskrę, którą widać w wielu publikowanych tutaj tekstach. Nie wiążą nas terminy i zobowiązania, nie dla pieniędzy i nie dla kariery opisujemy absurdy życia codziennego, ludzkie dramaty, małe i duże sprawy dotyczące naszych społeczności lokalnych oraz nas samych.

O tym, że nasze pisanie to coś więcej niż drobne teksty publikowane „gdzieś w internecie” uświadomiłem sobie podczas gali wręczenia nagród dla Dziennikarza Obywatelskiego 2007 Roku. Sprawiły to słowa Stefana Bratkowskiego, który powiedział m.in.: – W czasach, gdy większość mediów jest „teatrem władzy”, a powiązania finansowe wielu tytułów prasowych wymuszają daleko idącą „wstrzemięźliwość” wobec problemów naszego życia społecznego, to dzięki Wam, Polska pozostaje krajem dziennikarstwa niezależnego. Nie rezygnujcie z tego co robicie, bo to jest prawdziwy głos demokracji.

Jak trafiłem do Wiadomości24.pl


Moje "pióra". / Fot. Andrzej PieczyrakOdkryłem portal Wiadomości24.pl w desperacji, po kolejnej bezskutecznej próbie namówienia lokalnych gliwickich dziennikarzy do opisania problemów, którymi się zajmuję. Ponieważ mam zwyczaj wytykać naszym gliwickim władzom różne dziwaczne decyzje i nieprawidłowości, lokalni dziennikarze w większości nie palą się do opisywania tych spraw lub robią to… bardzo delikatnie. Zrozumiałem już dawno, że trudno mieć o to pretensje – to są sprawy polityki redakcyjnej i finansowej lokalnych czasopism, którym niestety daleko do niezależności.

W końcu przyszło olśnienie – skoro nikt nie chce pisać o pewnych sprawach, to mogę spróbować sam je opisać i przedstawić czytelnikom. Tak powstała ulotka Niezależny Serwis Informacyjny Gliwice, rozdawana znajomym i opatrzona zaleceniem „kopiuj, powielaj i rozpowszechniaj…”. Ulotka ta miała jednak bardzo lokalny zasięg, więc jakiś czas później powstał mój pierwszy tekst dla Wiadomości24.pl. Tekst był za długi i zbyt wielowątkowy; pomogli mu nadać akceptowalną formę redakcyjni moderatorzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

+ Panie Andrzeju – drogi Laureacie! Pióro u Ciebie lekkie jak powiew kosmicznego wiatru. Dlatego z łatwością szybujesz w dziennikarskich przestworzach, sięgając gwiezdnych szczytów. To jest dar od Boga, który ludzie nazywają talentem, wiec szanuj go i pielęgnuj w sobie. A ja, skromny obywatelski gryzipiórek, będę Tobie wiernie kibicował, abyś sił nigdy nie stracił i aby Ci twórczej weny nigdy nie zabrakło. A redakcji w24 dyskretnie podpowiem, że oto stoi przed Wami człowiek tak niezwykły, że ozdobienie go piątym piórkiem wydaje się nader wskazane, a właściwie - oczywiste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratki:)
O to właśnie chodzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja mam nieco inne podejście do tego serwisu, chyba bardziej wolę tu jakoś konstruktywnie spędzać wolne chwile w przerwach od pracy niż wczuwać się w społeczność mojej gminy np.;] ktora od 8 do 18 co dzień i tak jest jak wymarła;]
ale szanuję takie podejście jak twoje i chociaż nie fascynuję się problemami Gliwić, to taka postawa jak twoja moim zdaniem zasługuje na plus:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mądre słowa, panie Andrzeju. Szczególnie ważna wydaje mi się wzmianka o niezależności dziennikarstwa obywatelskiego. Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów w opisywaniu i komentowaniu gliwickiej rzeczywistości, a także szerszych zdarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej, niech Twój tytuł Dziennikarza Obywatelskiego 2007 roku będzie sygnałem dla władz Gliwic, że stoją po niewłaściwej stronie barierki. Gratulacje :) Dla Ciebie, dla Mirelli, dla Kasi i dla wszystkich osób zaangażowanych w sprawę. Można zamknąć usta dziennikarzom zatrudnianym przez lokalne gazetki, w jakiś sposób zależne od finansowania przez źle działające władze, ale prawdziwi dziennikarze, obiektywni i uczciwi, mogą pojawić się wszędzie i mogą się przebić wszędzie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, jakby to powiedzieć :) Sporo zamieszania wynika czasem z faktu, że mamy z Andrzejem rożne nazwiska. Bywa, że przedstawiam się "Katarzyna Lisowska, żona Andrzeja Pieczyraka", co zresztą wcale nie ułatwia sprawy, tylko rodzi jeszcze większe zainteresowanie.
Przyznam, że nie afiszowaliśmy się tutaj z tym faktem, jednak z zasady nigdy (poza jednym wyjątkiem) nie plusowaliśmy nawzajem swoich artykułów (precz z kumoterstwem :) i staraliśmy się ich nie komentować nawzajem. No i tak to jakoś wyszło...
Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.02.2008 11:54

(+) Swietny tekst, Andrzeju! Pozwole sobie na mala dygresje: gdybym mogl, dalbym drugiego plusa za informacje, ze Katarzyna to Twoja lepsza polowa. Przyznaje, ze dla mnie to zaskoczenie, ale jakze mile :) Oboje jestescie wspaniali...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze raz gratuluję Andrzejowi. Czuję się zaszczycona, że w swoim tekście wspomina o mnie, ale już wiele razy pisałam, że w Gliwicach coraz bardziej szerzy się idea społeczeństwa obywatelskiego. To Andrzej i Kasia wymyślili Niezależny Serwis Informacyjny, by dotrzeć do ludzi z informacjami. To oni namówili mnie na zamieszczenie tekstu o stowarzyszeniu Gliwiczanie dla Gliwic, pokazując portal w24.Absolutnie nie czuję się dziennikarzem, ale możliwość współtworzenia tej strony daje ogromną satysfakcję. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje, Andrzeju, i słowa wielkiego uznania dla Twojego zaangażowania w to, co robisz.
O drzewa trzeba dbać. Tym, którzy tego nie rozumieją, polecam pokazywanie pejzażu islandzkiego. Wyspy, która kiedyś była zalesiona, a „dzięki” osadnikom z XI - XII wieku jest bezdrzewna:

link tonny_czy_urzekajacy_15035.html

Teraz dba się z wielką starannością nawet o najmniejsze drzewka:
link a_stolica_16305.html

A na słowa krytyki z mojej strony (głównie w kwestii języka) zawsze możesz liczyć. ;-)
„…z liceum wyniosłem matematyczno-fizyczne zaplecze…” – Nie wierzę! ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Andrzeju - ten tekst pozwala na gratulacji i wyrażenie uznania osobie z krwi i kości. Co tez niniejszym czynię z ogromna safysfakcją. Wirtualnie - a jednak osobiście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.