Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34150 miejsce

Medialna papka - strawna czy niestrawna?

Żyjemy coraz szybciej - to sformułowanie to już dzisiaj truizm. Każda zmiana pociąga za sobą inne.

Wraz ze wzrastającym tempem naszego życia postępuje szereg procesów wprowadzających modyfikacje w różnorodne sfery funkcjonowania członków dzisiejszych ponowoczesnych społeczeństw.

Jednym z takich procesów jest systematyczne obniżanie się jakości formy i treści przekazów w mediach masowych. Popularne stacje radiowe czy telewizyjne zdają się porzucać tematy ambitne i trudne, a nawet jeśli już je podejmują, to sposób w jaki się o nich mówi, czy je analizuje pozostawia wiele do życzenia. Przekaz wydaje się być dostosowany do jak najmniej wymagającego odbiorcy, uproszczony do granic. Nawet wielowątkowe tematy bywają spłaszczane, realizowane nawet nie w 50 procentach. Mało jest już miejsca na własną interpretację czy refleksję, nie mówiąc już o pewnych niedopowiedzeniach, które widz czy słuchacz mógłby potraktować jako zachętę do gimnastyki intelektualnej. Bo przecież mogłaby nastąpić sytuacja straszna - odbiorca mógłby się zniechęcić próbą zmuszenia go do minimalnej dawki wysiłku, mógłby oburzony wybrać inny program czy też zmienić stację w radiu.

Jednakże nie każdy widz tak się zachowa. Dla niego istnieją chwalebne wyjątki od tej reguły, ambitne programy czy kanały tematyczne, które jednak posiadają bardzo wąskie i o wiele mniejsze grono odbiorców.
Większość traktowana jest na co dzień treściami, które popularnie zwiemy medialną papką. Większość z nas po prostu nie wymaga niczego więcej!

Coraz więcej pracujemy, na wszystkie pozostałe sfery życia mamy coraz mniej czasu, muszą więc trwać krócej. Jemy produkty przetworzone na tyle, że wystarczy je podgrzać w mikrofalówce - oczywiście w błyskawicznym tempie. Nie ma już miejsca na domowe konfitury, tak jak i na rozmowy przy wspólnym przygotowywaniu czy spożywaniu posiłków. Nie ma chwili na własne przetwarzanie. Treści w mediach również powinny więc być od razu gotowe do spożycia. Żadnego zbędnego owijania w bawełnę, żadnej poezji śpiewanej. Ma być szybko, smacznie i lekkostrawnie.

Skoro większość żąda lekkostrawnych zubożonych treści, media starają się te żądanie zaspokoić. Dlaczego? Bynajmniej nie dlatego, iż na sercu leży im dobro odbiorcy. Jak wyjaśnia T. Goban-Klas w swojej książce „Media i komunikowanie masowe” : "Głównym instrumentem kontroli mediów masowych w krajach demokratycznych o gospodarce rynkowej są prawa ekonomiczne, określające w ostatniej instancji zarówno stopień rozwoju mediów masowych, jak istnienie poszczególnych instytucji. środki masowe w ustroju kapitalistycznym, z nielicznymi wyjątkami odnoszącymi się do mediów publicznych, są bowiem normalnymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Znajdują się w prywatnym posiadaniu i są poddane ekonomicznym prawom podaży i popytu."

Popyt określa podaż. Popyt zapracowanych i wiecznie spieszących się mas steruje przekazami medialnymi i owocuje treściami wołającymi o pomstę do nieba.

Rodzi się jednak pytanie - co w tej sytuacji jest przyczyną a co skutkiem? Czy to świat tak gwałtownie przyspieszył, że my, owładnięci szalonym sprintem z powodu braku czasu obniżyliśmy gwałtownie próg naszych wymagań estetyczno-intelektualnych?

Czy też może media, pragnąc wygranej w grze popytu i podaży, wyczuwając fakt, iż w społeczeństwie większość stanowią ludzie o mniej wybrednych gustach i łaknących łatwej rozrywki, rozpoczęły masową produkcję uproszczonych treści a my przyzwyczailiśmy się do tego?

Czy może jest to proces dwukierunkowy, zamknięte koło skutkujące coraz mniej ambitną rolą mediów w życiu współczesnego człowieka?

Odpowiedź na to pytanie powinna zostać poprzedzona o wiele bardziej drobiazgowymi i specjalistycznymi analizami niż te tutaj zawarte. Jedno jest jednak pewne. Przekaz gotowych, przetworzonych treści, podobnie jak zupy instant czy mrożona pizza, musi zawierać tak jak one, składniki niewiadomego pochodzenia i wywołujące niezbyt pozytywne efekty u spożywających. Kiedy zaczniemy wreszcie cierpieć na medialną niestrawność i zapragniemy zmienić dietę?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.