Facebook Google+ Twitter

Medialny i populistyczny sąd nad Zimmermanem

Poranny przegląd prasy dostarcza nowych informacji na temat sprawy Zimmermana, któremu wczoraj postawiono zarzut morderstwa drugiego stopnia. Sprawa wciąż budzi ogromne kontrowersje i cały czas przyciąga uwagę opinii publicznej.

Od miesiąca uwagę opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych przykuwa sprawa zabójstwa czarnego chłopca w Sanford, na Florydzie. 17-letni Trayvon Martin został zastrzelony przez 28-letniego ochotnika osiedlowej straży obywatelskiej Georga Zimmermana

George Zimmerman / Fot. EPA/GARY W. GREEN / POOLMedia amerykańskie skupiają się przede wszystkim na dostarczeniu informacji o aresztowaniu Zimmermana, jego życiu w areszcie, zarzutach. W artykułach poświęconych tej sprawie można zobaczyć aktualne zdjęcia oskarżonego i wyłania z nich w sumie wizerunek młodego człowieka o miłej powierzchowności - zupełnie inny obraz w porównaniu z tym, który był prezentowany na początku historii.

Chociaż nie brakuje takich, którzy przy tym ogniu próbują upiec swoją pieczeń, to jednak, mimo zdecydowanie tendencyjnej atmosfery panującej wśród pewnej części amerykańskiego społeczeństwa rozpętanej przez polityków i niektóre media, dziennikarze stopniowo zdają się odchodzić od osądzania ograniczając się raczej do informowania, w miarę jak nowe szczegóły zdarzenia wychodzą na jaw.

Polskie tytuły wciąż jednak sugerują, że nasze media już chyba nie tylko osądziły Zimmermana, ale i wydały wyrok. Przykład pierwszy z brzegu: zamieszczonemu w Gazecie Wyborczej artykułowi o zabójstwie, autorstwa Mateusza Szaniewskiego, towarzyszy bardzo tendencyjny zestaw fotografii zabójcy i ofiary – zdjęcie ofiary z lat dziecinnych zestawiono ze zdjęciem zabójcy wykonanym podczas pobytu w policyjnym areszcie, a sama treść artykułu pokazuje, że autor nie ma żadnych wątpliwości i dobrze wie czemu doszło do zabójstwa.

Linki przy artykule prowadzące do innych komentarzy są również bardzo wymowne: „Wyślij Skittles policji, która kryje zabójcę”, „Bezkarne zabójstwo chłopca w kapturze”, „ Afroamerykanie mają pod górkę”, "Ten proces wstrząśnie USA. Zabił nastolatka, 'bo był w kapturze'”.

Czytając artykuł trudno oprzeć się wrażeniu, ze autorowi przyświeca jakiś cel szczególnie symptomatyczne jest tu zdanie „...Tłumaczenia Zimmermana, przekonujące dla prokuratury, nie wystarczyły opinii publicznej...”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

edgemen
  • edgemen
  • 14.04.2012 20:33

wyjasnic moge, ze mnie nic a nic nie dziwi ze gazeta gown prawda bedzie uwypuklac wszystko co ma zwiazek z rasizmem i antysemizmem. bedzie falszowac rzeczywistosc i byc opiniotworcza. tak ejst od wileu lat. dlatego ze to jest wlasnie gazeta gown prawda na ktora nie warto sie nawet powolywac by nie byc smiesznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny przykład na to, że osoby "czujące się zagrożone" nie powinny mieć dostępu do broni palnej. Nie ma broni - nie ma zabójstwa. Bez pistoletu ten pan poczekał by grzecznie na policję i wszystko skończyło by się dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto, bardzo interesujący Pani materiał i bardzo wyważony osąd. Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy Zimmerman jest winny czy nie. Zabił i to się liczy. Co więcej, zabił prawdopodobnie z premedytacją, bo wbrew nakazom policji opuścił samochód i począł śledzić swoją ofiarę. Po co? Może zaplanował sobie, że "odszczeli murzyna", a telefon na policję miał być alibi?

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt.
  • czyt.
  • 14.04.2012 08:54

powiązany artyk. na tenże temat
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.