Facebook Google+ Twitter

Mediatravel 2008 - „Portrety z podróży” Jerzego Kunca

31 marca o godzinie 16 w Jagiellońskim Ośrodku Kultury SM im. Wł. Jagiełły w Łodzi odbył się wernisaż podróżnika, filmowca i fotografika Jerzego Kunca. Impreza była pierwszym fotograficznym wydarzeniem V edycji festiwalu Mediatravel.

Logo Mediatravel - Festiwalu Cywilizacji i Twórczości Audio-Wizualnej. / Fot. Mirosława KasowskaArtysta przedstawił zbiór fotogramów noszący tytuł „Portrety z podróży”. Większość tych prac powstała na przestrzeni sześciu tygodni, od końca czerwca do końca sierpnia 2004 roku na ulicach Waszyngtonu, Nowego Jorku i Filadelfii. Tylko kilka z prezentowanych portretów autor zrobił w Polsce w 2007 roku.

Plakat wystawy Jerzego Kunca. / Fot. Mirosława Kasowska Jednak wszystkie charakteryzują się zarówno warsztatową perfekcją jak i bardzo indywidualnym widzeniem rzeczywistości oraz ludzi, których artysta spotykał podczas swoich wypraw. Mamy tu klasykę fotografii portretowej. Czarno-białą kronikę ludzkich uczuć oraz emocji: zamyślenie, złość, nostalgię, obawy, ciekawość, gotowość do działania, radość, skupienie, butę i niepewność. Na ciasno skadrowanych portretach są dzieci, dziewczęta, kobiety i mężczyźni – osoby biało i czarnoskóre.

Podczas wernisażu autor przyznał, że najchętniej fotografuje ludzi - tych nieznanych sobie, mijanych na ulicy, którzy tworzą koloryt i atmosferę danego miasta. W Stanach Zjednoczonych mógł to robić nie obciążony żadnymi obawami, bo – jak powiedział – tam nikt nie ma za złe obcemu fotografowi, że ten robi mu zdjęcie na ulicy.

Prace Jerzego Kunca. / Fot. Mirosława KasowskaNiektóre z fotogramów to wynik artystycznego eksperymentu. Na jedno zdjęcie, będące niejako podstawą nałożone jest drugie. W wyniku tego możemy oglądać młodą Amerykankę uśmiechającą się do nas… zza krat krakowskiego okna czy dziewczęcą twarz, w której bruzdy rzeźbi nałożona na nią faktura starych, odrapanych drzwi.

Prace Jerzego Kunca. / Fot. Mirosława KasowskaSzkoda tylko, że te świetne prace nie były odpowiednio wyeksponowane. Organizatorzy dysponowali dużą, wysoką salą o ścianach wyłożonych boazerią. Fotogramy nie miały małych rozmiarów. Jednak rzadko zawieszone wysoko nad podłogą, jednocześnie umieszczone na mało kontrastującym tle i na domiar złego praktycznie nie oświetlone nie od razu miały szansę przebić się do widza. Dopiero gdy autor korzystając z laptopa i cyfrowego rzutnika pokazał je na rozpiętym, dużym ekranie ich klasa i urok ostatecznie mogły zachwycić. Niespodziewaną ale bardzo dobrze przyjętą atrakcją był film, który Jerzy Kunc nakręcił podczas pobytu w Nowym Jorku.

Podczas warsztatów. / Fot. Mirosława KasowskaO godz. 17 rozpoczęły się prowadzone przez niego warsztaty. Przybyło na nie prawie 20 osób. Poruszane zagadnienia to: różnorodne konsekwencje używania aparatów analogowych i cyfrowych, uwarunkowania jakie muszą być spełnione, by powstała dobra fotografia turystyczna i prawne aspekty fotografowania ludzi. Jednak najwięcej czasu poświęcono tematom związanym z umiejętnością robienia ciekawych portretów, takich, które ukazują wewnętrzne cechy człowieka.

Jerzy Kunc podczas warsztatów. / Fot. Mirosława KasowskaJerzy Kunc ukończył filologię polską na Uniwersytecie Opolskim, a następnie Wydział Montażu w PWSFTViT w Łodzi. Mieszka w Raciborzu. W 2001 r. zdobył brązową Cameratravel w kategorii fotografii Mediatravel. Jego wystawa będzie czynna do 6 kwietnia, czyli do końca Mediatravel – Festiwalu Cywilizacji i Twórczości Audio-Wizualnej znanego dotąd jako Festiwal Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.