Facebook Google+ Twitter

Mediatravel 2008. Wystawa „Trawersem przez pionowy świat”

W siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego 1 kwietnia otwarto wystawę podróżnika, wspinacza i fotografa Jacka Kudłatego - „Trawersem przez pionowy świat”.

Praca Jacka Kudłatego / Fot. Mirosława Kasowska To trzecia impreza fotograficzna odbywająca się w ramach piątej edycji Mediatravel 2008 – Festiwalu Cywilizacji i Twórczości Audio-Wizualnej. Wystawę Jacka Kudłatego można podzielić na trzy części – wspinaczka, pejzaże oraz ludzie i otoczenie w którym żyją. I trudno orzec, który z tych elementów jest Podczas wernisażu / Fot. Mirosłwa Kasowska najciekawszy, bo wszystkie zdjęcia świadczą o bardzo bystrym oku, wrażliwości i wielkich umiejętnościach fotografa, który często robi zdjęcia wisząc na linie wiele metrów nad ziemią. A poza tym równie dobrze czuje się w różnych dziedzinach fotografii.
Podczas wernisażu / Fot. Mirosława Kasowska
Wspinaczka
Na pierwszą część składa się dwanaście zdjęć zrobionych w Portugalii, Hiszpanii, Chinach, Madagaskarze i wyspie Anjambalova. Można na nich oglądać wysiłek wspinaczy skalnych - Tomasza Oleksego, Mateusza Kilarskiego, Miguela Fernandeza, Sławomira Sławateckiego i Dauphine Chenevier oraz ogromne skały, z którymi się mierzą. Wspinaczka miejscami wygląda nieprawdopodobnie, Zdjęcia wykonane podczas wspinaczki / Fot. Mirosława Kasowska ale – jak podczas otwarcia wystawy zażartował dyrektor festiwalu Mirosław Olszycki – nie ma tu żadnego fotomontażu. Autor dzieli się z oglądającymi osobami widokami, które w rzeczywistości tylko jemu dane jest widzieć z racji na to, że sam jest wspinaczem.

Podczas wernisażu / Fot. Mirosława Kasowska Pejzaże
Drugi zestaw to głównie azjatyckie i afrykańskie pejzaże uwiecznione na siedmiu zdjęciach. Na oglądających duże wrażenie robi fotografia zrobiona ze szczytu Elbrusa, szczyty gór otulone chmurami, ale też widok plaży Tan Sai na południu Prace Jacka Kudłatego / Fot. Mirosława Kasowska Tajlandii czy pustynia Namib. Nad pięknymi miejscami góruje atramentowe niebo, które na każdej z prac jest nie tylko tłem lecz istotnym elementem kompozycyjnym. W tych pejzażach nie ma bowiem elementów zbędnych.

Podczas wernisażu / Fot. Mirosława Kasowska Ludzie
Trzecia część prezentacji, na którą składa się dwadzieścia fotogramów, przedstawia ludzi. Z reguły zajętych codziennymi czynnościami. To mieszkańcy buszu z okolic Diego Suarez na Madagaskarze, azjatyccy i afrykańscy rolnicy, piękne kobiety z Laosu, buddyjscy mnisi czy kobieta z radżańskiej pustyni w Indiach dla której – jak czytamy w opisie pod zdjęciem - „kolorowe sari i zdobna biżuteria to jedyny majątek”.

Jacek Kudłaty podczas otwarcia wystawy opowiada jak powstawały prezentowane zdjęcia / Fot. Miroslwa Kasowska O autorze
Jacek Kudłaty urodził się w 1972 r. we Wrocławiu. Należy do ścisłej czołówki polskich wspinaczy skalnych. Jest członkiem Alpinus Expedition Team - elitarnej czteroosobowej grupy polskich wspinaczy stale poszukujących nowych wyzwań, nierzadko w zupełnie dziewiczych rejonach świata. Ten krnąbrny niegdyś nastolatek, będący utrapieniem rodziców i nauczycieli - jak w artykule opublikowanym w 2004 r. w gazecie Poznaj Świat powiedziała o nim Ewa Grad - dziś z wielką pasją i powodzeniem wspina się, podróżuje po świecie i fotografuje. Jego niezwykle barwne zdjęcia, przedstawiające świat pełen nasyconych kolorów, publikowane są zarówno w specjalistycznej prasie fotograficznej, jak i magazynach o tematyce podróżniczej i górskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miałem styczność z twórczością Jacka. Ma świetne zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.