Facebook Google+ Twitter

Medium wielowymiarowe, uniwersalne, przyjazne

O mediach tworzonych przez internautów, czyli gazecie internetowej Wiadomości24.pl, dziennikarstwie obywatelskim i naszej przyszłości mówi psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński.

Medium atrakcyjne, przyjazne i uniwersalne
Papierowe media nie mają przyszłości. Oczywiście nie znikną całkowicie, bo jest pewna rzesza ludzi, którzy po prostu lubią trzymać gazetę w rękach, ale będą one funkcjonować niszowo i stracą reklamodawców. Rozpocznie się prawdziwy wyścig w internecie, wielka rywalizacja o atrakcyjność medium, ale w wymiarze jego przyjazności dla internautów - głównie oczywiście wciąż ludzi młodych. Ważne będzie, aby było to medium uniwersalne pod względem wyławiania talentów. Przyszłość należy bowiem do medium wielowymiarowego. Skoro oprócz możliwości zamieszczania autorskich tekstów przez internautów współtworzących Wiadomosci24.pl, jest możliwe także dodawanie plików audio i wideo to jest to krok w dobrą stronę, czyli w kierunku uniwersalizmu.

Dziennikarstwo obywatelskie

Zawsze będę opowiadał się za wszelkimi działaniami mającymi pobudzić aktywność obywatelską. To jest duża zgryzota Polski, bo w Polsce nie ma obywateli. Polska jest w ogonie pod względem wszelkich przejawów życia obywatelskiego. Jeśli chodzi o aktywność wolontariatu, jesteśmy na końcu świata, nawet za Afryką. Pod względem wzajemnego zaufania, czy skłonności do stowarzyszania się w celu załatwienia jakiejś sprawy, też gasimy światło, plasujemy się na samym końcu Europy (nie robiono badań o zasięgu światowym). Nie ma mniej społecznego społeczeństwa niż polskie.

Dobrze, żeby to nie byli dziennikarze

Mamy ogromną energię, głód rozwoju cywilizacyjnego, wykazujemy wielką żywotność, wigor i pęd do przodu, ale brakuje nam umiejętności współdziałania i wiary w skuteczność synergii. Popieram inicjatywę, która na konkretnych przykładach pokaże, że warto współdziałać, razem coś stworzyć i razem działać, pokazywać rzeczywistość i komentować ją. I właśnie dobrze, żeby to nie byli dziennikarze, bo oni zawsze podejrzewani są o to, że przy okazji artykułu czy reportażu, chcą uknuć jakąś tezę. Warto, żeby były to spostrzeżenia obywatelskie i żeby na takie medium składały się żywe, naturalne przykłady ludzi, którzy naprawdę chcą coś robić i zmieniać, a nie tych, którzy idą na studia dziennikarskie po to tylko, żeby usprawnić swoje pióro.

Bezkrwawy bunt

Jestem zwolennikiem takiego działania pod warunkiem, że nie będzie to szkółka dla przyszłych dziennikarzy, tylko forum dla przyszłych obywateli, którzy mają okazję pokazać, co zrobili i co robią dla swojej obywatelskiej przyszłości. Nie tylko w wymiarze pracy pozytywistycznej, ale też w wymiarze buntu. Jeśli młodzi ludzie nie zgadzają się z polityką obecnego ministra edukacji, to nie mówią tego po kątach, ale otwarcie, właśnie na swoim forum publicznym. Bunt, oczywiście bezkrwawy, jest zarzewiem społeczeństwa obywatelskiego.

Janusz Czapiński - psycholog społeczny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, autor badań i książek poświęconych jakości życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cytat: "w Polsce nie ma obywateli" - bo jesteśmy zbyt stłamszeni przez różne mafijki i faktycznie wspierające je państwo. Ale jest nadzieja wielu z tych, co wyjechało i wróci, uwierzy w społeczeństwo obywatelskie. A ponadto rzeczywiście, korzystajmy z nowych kanałów komunikacji, tylko odsuńmy od nich moderatorów. Bo się rozrosną i będzie z nimi jak ze służbami, co sekretnie robią pożary, żeby je potem publicznie gasić. Komunikacja społeczna, na początek powinna zapewniać anonimowość, a już nie wolno dopuszczać do wpływu na nią lokalnych kacyków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.09.2006 14:24

A dlaczego nie o W24? link - uważam, że trzeba mówić otwarcie, że "więksi" nas zauważają :-] A co do tekstów o dziennikarstwie obywatelskim to one nie pojawiają się tak często...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemny i ciekawy artykuł. Muszę jednak przyznać, że jestem już nieco znużona ciągłymi tekstami o dziennikarstwie internetowym, obywatelskim i o W24. Cieszę się, że takie teksty powstają, ale uważam, że co za dużo, to niezdrowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.