Facebook Google+ Twitter

Meduzy uratują świat

W wodach wschodniej Australii pojawiły się nienotowane dotąd, rekordowe ilości meduz wielkości paznokcia. Te niepozorne stworzenia mogą odegrać kluczowa rolę w powstrzymaniu efektu cieplarnianego - twierdzą naukowcy.

Pierwsze badania nad gatunkiem meduz z grupy Salpida Salpidae rozpoczęto około siedemdziesiąt lat temu. Ich unikalna zdolność absorbowania dwutlenku węgla, który przyczynia się w znacznym stopniu do zwiększenia się temperatury na Ziemi, jest prawdopodobnie jednym z mechanizmów obronnych naszej planety.

Stworzenia te żywą się głównie planktonem, który pływając przy powierzchni oceanu absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery. Po przetrawieniu przez meduzę plankton wraz z CO2 opada na dno wraz z odchodami Salpidy. Również martwe meduzy tego gatunku zabierają ze sobą na dno dwutlenek węgla uwięziony w ich komórkach. Naukowcy twierdzą, że jest to naturalny mechanizm obronny Ziemi mający zredukować stale zwiększajacą się ilość tego gazu w atmosferze.

Salpida to najszybciej rozmnażający się gatunek na naszej planecie. W porównaniu do wyników badań sprzed 70 lat obecna populacja tych meduz jest dziesięć razy większa.


Źródło: tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

a ja czytałam, że one zjadają plankton, który jest pożywieniem dla wielu innych oraniizmów, którym grozi teraz wymarcie. Pojawienie się dużej ilości meduz jest wynikiem ocieplenia wody.Jest to zachwianie równowagi i wielu gatonkom grozi wygiięcie z głodu, z braku planktonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.