Facebook Google+ Twitter

Megalaboratorium za 50 mln zł zbuduje firma z Irlandii

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-07 07:46

Jagiellońskie Centrum Informacji, spółka należąca do UJ, zdecydowała, że tzw. inwestorem zastępczym, który rozpocznie budowę centrum nauk przyrodniczych "Life Science Park" w Krakowie, będzie konsorcjum firm PM Menagement oraz Ekocentrum.

Ekocentrum to polska firma konsultingowa, PM jest największą irlandzką spółką projektowo-inżynierską, która ma swoje biura także w Wielkiej Brytanii i Polsce, a buduje w całej Europie i w USA. Zatrudnia 1200 pracowników, w tym 180 w Polsce. Na liście jej klientów znajdują się firmy sektora farmaceutycznego, elektronicznego, spożywczego a nawet energetyki. Jedną ze specjalności PM Menagement jest dobór wykonawców inwestycji oraz zdobywanie wszelkich pozwoleń i uzgodnień, ciekawe więc, jak będzie sobie radzić z naszą biurokracją. Dodać trzeba, że PM Menagement od lat współpracuje przy projektach realizowanych z pieniędzy unijnych.

Wybrano także konsultanta do opracowania programu użytkowego laboratorium. To firma NBBJ, działająca w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, Emiratach Arabskich i w Chinach. Projektowała m.in. infrastrukturę parku technologicznego Uniwersytetu Arizona, ośrodków badawczych w Cambridge i Stanford University.

Klaster "Life Science Kraków", gdzie mają znaleźć swoje miejsce firmy z dziedziny biotechnologii, farmacji i medycyny - nauk zajmujących się badaniami nad istotą życia, stanie w obrębie III kampusu UJ w Pychowicach, na terenie należącym do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Będzie tu liczący 5 tys. mkw. obiekt laboratoryjny, na który Uniwersytet otrzymał dotację z UE w wysokości 12 mln euro. To pozwoli w ciągu dwóch lat postawić i zagospodarować budynek.

Kraków jest dla firm z dziedziny biotechnologii, medycyny i farmacji terenem atrakcyjnym, bo mają tu doskonałą kadrę, zaplecze naukowe i 37 specjalistycznych klinik.

Za dwa lata firmy będą też miały najnowocześniejsze zaplecze badawcze, a przecież chodzi o to, by młodzi naukowcy nie szukali szans kariery za granicą, ale by znaleźli nowe możliwości rozwoju tu, w kraju.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.