Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7322 miejsce

Megaubojnia w Kutnie: 800 miejsc pracy i strach przed ekologiczną katastrofą

W Kutnie powstanie największa w Polsce i Europie ubojnia żywca, która ma zatrudnić 800 osób. Jak twierdzi szef firmy Pini Polonia, zakład ten przyniesie same korzyści dla rozwoju miasta, ale wielu mieszkańców obawia się uciążliwości związanych z funkcjonowaniem zakładu.

Wielka ubojnia powstanie w Kutnie. / Fot. Lucyna Usińska Dziennik ZachodniWszystko zaczęło się w październiku 2006 roku, kiedy firma Pini Polonia zaproponowała miastu wybudowanie największej ubojni w kraju. Zakład ten ma powstać na ulicy Górnej. Pracodawca zatrudni większość mieszkanek Kutna bez specjalnych kwalifikacji, ponieważ w pracy w ubojni wystarczy zwykłe przyuczenie do zawodu.
– Nie jest łatwo o innego inwestora, który chciałby zatrudnić kobiety – cieszy się z tego faktu prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

Firma ma przyjąć docelowo 800 osób, w tym rzeźników z wysokimi kwalifikacjami, umiejących pracować przy bardzo szybkich liniach produkcyjnych. Dobry, wykształcony rzeźnik będzie zarabiał w Kutnie nawet 1200 euro, a niższy personel do 800 euro. Dzięki budowie i funkcjonowaniu ubojni, duże korzyści odniosą kutnowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Grupowa Oczyszczalnia Ścieków. Podatek od nieruchomości, wpływający do miejskiej kasy z tytułu funkcjonowania zakładu, wyniesie około 600 tysięcy złotych. Najważniejszym i niezaprzeczalnym faktem jest to, iż powstanie nowego obiektu w Kutnie zmniejszy bezrobocie miasta i wpłynie korzystnie na jego rozwój.

Zanim włoska firma Pini Polonia zdecydowała się na Kutno, przeprowadzone zostały badania. Wytypowano w Polsce kilka obszarów hodowlanych, na których jest najwięcej świń. Stwierdzono, że w promieniu 200 kilometrów od Kutna hodowanych jest około 10 milionów sztuk trzody. Ważne dla inwestora jest również to, aby ubojnia znajdowała się w centrum kraju. Istotnym bodźcem było usytuowanie miasta przy planowanej autostradzie A1 i trasie E30 Poznań - Warszawa.

Decyzja powstania ubojni wydaje się być przesądzona i przegłosowana. Firma zakupiła już nawet grunt pod budowę. Włoski przedsiębiorca Piero Pini, chce zacząć budowę już w kwietniu.

Jednak mimo iż ubojnia projektowana jest zgodnie ze standardami BAT (Best Available Technique), to mieszkańcy sąsiadującej wsi Psurze nie zgadzają się na ulokowanie w tym miejscu zakładu - obawiają się odoru. Wielka inwestycja przeszkadza także tutejszym przedsiębiorcom, którzy specjalizują się w podobnych branżach, którym nagle zaczęło zależeć na ochronie lokalnego środowiska. W rzeczywistości jednak lokalni przedsiębiorcy obawiają się odpływu siły roboczej. Bo żeby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki, aby nie chcieli zmienić pracodawcy, będzie trzeba znacznie podnieść wynagrodzenia i zacząć dbać o ludzi pracujących w zakładach.

A co z odpadami?

– Zapewniam, że wszystko będzie zgodne z normami prawa. Niestety, nie możemy informować o rozwiązaniach technologicznych, ponieważ jest to naszą tajemnicą, ale wszystkie normy zostaną zachowane – twierdzi włoski przedsiębiorca Piero Pini.

Odpady produkcyjne muszą być utylizowane. Tak więc Pini Polonia podpisała już wstępny kontrakt z firmą Hetman z Bedlna na utylizację odpadów. Dziennie, kiedy będzie przerabianych 800 sztuk trzody, powstanie aż 100 ton odpadów. Firma zapewnia, że gnojowica będzie odprowadzana do dwóch szczelnych podziemnych zbiorników. Treści żołądkowe ubijanych świń będą szczelną instalacją wyprowadzane do kontenerów na zewnątrz. Odpady poubojowe zaś, przechowywane w dużym, schładzanym pomieszczeniu.

Raport NIK w sprawie wielkoprzemysłowych ferm hodowlanych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

mmmm lllllllll
  • mmmm lllllllll
  • 26.12.2010 11:00

800 sztuk swin i sto ton odpadkow co za pierdoly piszecie....

Komentarz został ukrytyrozwiń
;(
  • ;(
  • 07.12.2010 21:07

Bedne zwierzęta tak zazdrośnie bronią swoich ciał, które są dla nas tylko kolacją a dla nich całym życiem...Cytaty vege

Komentarz został ukrytyrozwiń
dodzia
  • dodzia
  • 01.10.2010 12:42

ubojnie górą

Komentarz został ukrytyrozwiń

okropieństwo; + za konsekwencję i fachowość w relacjach z Kutna;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ale temat... i to zaraz po świętach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisałem o tym samym, tylko że chodziło o coś gorszego - fermę norek. SLD robiło z Polski śmietnik. Pewnie mieli w tym jakieś swoje brudne interesy. A niby taka "lewica". Mamy sobie dawać tak pluć w twarz przez zagranicę???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm...pozazdrościć...aromatycznych zapachów:)


(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.