Facebook Google+ Twitter

Megaupload: jeszcze dwa tygodnie na odzyskanie plików?

Wszystkie pliki umieszczone na serwisie Megaupload mają bezpowrotnie zniknąć. Tymczasem użytkownicy legalnych plików żądają możliwości odzyskania swoich danych. To dopiero początek medialnej batalii i debaty na temat własności intelektualnej.

Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 / Fot. RRZEiconsMimo zapewnień rządu amerykańskiego, że dane użytkowników serwisu Megaupload zostaną usunięte do czwartku, serwisy hostingowe Megauploadu, w tym Carpathia Hosting i Cogent Communications będą przechowywały pliki jeszcze przez minimum dwa tygodnie, co potwierdziła Ira Rothken, pełnomocnik zamkniętego serwisu. W tym celu Carpathia Hosting rozpoczęła współpracę z Electronic Frontier Foundation - grupą zajmującą się ochroną praw internautów oraz stworzono nowy serwis: megaretrieval.com.

To jednak nie jest powodem do radości nawet dla użytkowników, którzy korzystali z serwisu zgodnie z prawem, gdyż nie ma żadnej gwarancji, że pliki będzie można odzyskać. Departament Sprawiedliwości USA zdaje się nieporuszony tym faktem, gdyż według jego przedstawicieli użytkownicy powierzali serwisowi swoje dane dobrowolnie i powinni w każdej chwili liczyć się z możliwością ich utraty. Dodatkowo, Megaupload miał informować internautów o konieczności tworzenia kopii zapasowych plików przesyłanych na serwer.

Gdyby jednak twórcy serwisu i rząd doszli do porozumienia, istnieje dosyć istotna przeszkoda natury praktyczno-technicznej: akcja odzyskiwania plików wymagałaby ponownego otworzenia strony, co mijałoby się z celem rządowej nagonki na nielegalną witrynę.

Dotychczas w stan oskarżenia postawiono siedem osób reprezentujących serwis, pod zarzutem, że świadomie kierowali międzynarodowym przedsięwzięciem o charakterze kryminalnym. Według aktu oskarżenia Megaupload naraził twórców na straty ok. 500 milionów dolarów. W czasie pięciu lat działalności twórcy mieli zarobić 175 milionów dolarów, a strona odnotowała 180 milionów zarejestrowanych użytkowników.źródła: techland.time.com, edition.cnn.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.