Facebook Google+ Twitter

Mehmet Ali Agca na wolności

Agca - morderca i terrorysta. Próbował zabić papieża Jana Pawła II 13 maja 1981 roku. W miniony poniedziałek wyszedł z więzienia jako medialna gwiazda.

Mehmet Ali Agca pochodzi z małej miejscowości leżącej w południowo-wschodniej Turcji. Jego rodzina nie należała do zamożnych. Od ósmego roku życia był wychowywany jedynie przez matkę, gdyż jego ojciec zmarł. Nie otrzymał porządnego wykształcenia. Lubił za to wplątywać się w kłopoty.

Jako już pełnoletni mężczyzna, Agca wstąpił do prawicowej organizacji ekstremistycznej - "Szarych Wilków". Na polecenie, 1 lutego 1979 roku, zabił Abdiego Ipekci, który był redaktorem naczelnym dziennika „Milliyet”. Morderca został pojmany oraz skazany. W listopadzie 1979 roku udało mu się zbiec z więzienia i ślad po nim zaginął.

Ponownie pojawił się na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku, gdy próbował zabić papieża Jana Pawła II. Został ujęty w dniu zamachu i skazany na dożywocie. We włoskich zakładach karnych przebywał ponad 19 lat. Dwa lata po zamachu papież odwiedził go w więzieniu Rebibbia. Wtedy też mu przebaczył.

14 czerwca 2000 roku Ali Agca został ułaskawiony przez prezydenta Włoch (przy aprobacie Watykanu) i został przekazany Turcji. Jednakże ojczyzna nie przywitała go z otwartymi ramionami i wprost z samolotu trafił do więzienia, by odsiedzieć karę za zamordowanie Abdiego Ipekci oraz za dwa napady z bronią w ręku.

18 stycznia 2010 roku opuszczając więzienie Sincan w Ankarze Agca wykrzykiwał do dziennikarzy, iż jest nowym Mesjaszem: "Ogłaszam koniec świata. W tym stuleciu cały świat zostanie zniszczony. W tym stuleciu umrą wszystkie ludzkie istoty. Ja jestem wiekuistym Chrystusem”.

Swoimi wypowiedziami rozpoczął falę spekulacji wśród opinii publicznej. Ludzie zastanawiają się, czy jest on człowiekiem niepoczytalnym, czy tylko umiejętnie prowokuje. Rosario Priore - włoski prokurator, który brał udział w przesłuchiwaniach Agcy uważa, iż jest on człowiekiem bardzo bystrym i inteligentnym. W jego kontrowersyjnych wypowiedziach doszukuje się zaszyfrowanych informacji dla wtajemniczonych.

Agca okazał się też człowiekiem bardzo pracowitym. W więzieniu nie próżnował - przeczytał ponad 1500 książek i samodzielnie napisał dwie: "Kod Watykanu" oraz "Biblię doskonałą".
W nieodległej przyszłości planuje też napisać autobiografię. Deklaruje, że będzie to rodzaj spowiedzi, w której wyjawi wszystko, nawet największe tajemnice.

Do końca nie wiadomo ile wie 52-letni Mehmet Ali Agca. O wywiady z nim zabijają się największe stacje telewizyjne i najbardziej prestiżowe tytuły prasowe. Zapewne może on wiele ujawnić, jeśli sam nie padnie ofiarą zamachu.

Źródło: tygodnik.onet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Realista
  • Realista
  • 08.11.2011 18:05

po co go wypuscili kurde

Komentarz został ukrytyrozwiń
Margo nem
  • Margo nem
  • 23.09.2010 09:14

no tak dokładnie .... po co oni Go wypuścili wogólee !?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Że też taka menda społeczna jeszcze chodzi po tym świecie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.