Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17705 miejsce

Mehmet Ali Agca, "wiekuisty Chrystus", na wolności

Mehmet Ali Agca, sprawca zamachu na papieża Jana Pawła II w maju 1981 roku, opuścił więzienie. Jako pierwszą odwiedził… komisję wojskową.

 / Fot. EVRIM AYDIN PAP/EPAAli Agca, 1 lutego 1979 roku, dokonał zabójstwa tureckiego dziennikarza Abdiego Ipekciego. Po zamachu na polskiego papieża, 13 maja 1981 roku, przez prawie dwadzieścia lat odbywał karę pozbawienia wolności we włoskich więzieniach. Po prośbie papieża, Jana Pawła II, w 2000 roku został ułaskawiony przez włoskiego prezydenta, a następnie przekazany tureckim władzom. Po przybyciu do Turcji odbywał resztę wyroku, jaki ciążył na nim za zabójstwo Ipekciego. Po skróconym wyroku za zabójstwo dziennikarza, z 36 lat do 10, na podstawie zmian w prawie i generalnej amnestii 18 stycznia 2010 roku opuścił więzienie.

Po opuszczeniu więzienia, Agca został przewieziony do punktu werbunkowego armii, na wniosek biura z rodzinnego miasta, Malatya, znajdującego się w środkowo-wschodniej Turcji.

Po czterech godzinach badań, specjaliści psychiatrii orzekli, że Agca nie jest w stanie pełnić służby wojskowej ze względu na "zespołu osobowości antyspołecznej".

Po spędzeniu prawie 30 lat w więzieniu, Ali Agca stwierdził, że może podać szczegóły dotyczące zamachu na papieża, ale nie za darmo, a za kilka milionów euro. Wyznał, że zamierza napisać książkę i nakręcić dokumentalny film biograficzny. Za wywiad dla jednej z wielkich światowych stacji telewizyjnych ma otrzymać dwa miliony dolarów.

W jednym z oświadczeń, określił siebie mianem "Wiekuistego Chrystusa", natomiast cały świat, zdaniem Agcy, zostanie zniszczony w tym wieku, natomiast każdego człowieka czeka śmierć.

www.rp.pl
www.polityka.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Właściwie to zupełnie nie rozumiem tego ogromnego zainteresowania mediów tą dość straszną postacią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wątpię, żeby Agca mógł powiedzieć o swoich mocodawcach cokolwiek, on był tylko cynglem, decyzje zapadały dużo wyżej. Poza tym taka chęć sprzedawania jakichkolwiek informacji o zamachu może być dla niego niebezpieczna - może ulec np wypadkowi w jakichś nie do końca wyjaśnionych okolicznościach... Z drugiej strony jeśli Agca faktycznie miałby znaczącą wiedzę, nie przeżyłby pobytu w więzieniu.

No ale znów jest o nim głośno, parę euro na tym szumie da się zarobić ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skora Jan Paweł 2 mu wybaczył, to chyba coś w tym jest.Facet za przeproszeniem gada bzdury, no cóż ,chcę się wypromować.Zgadzam się z Beatą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato, agca wychodząc z więzienia , powitał dziennikarzy słowami 7 jestem wiecznym chrystusem tego świata, który już lada chwila się zakończy. (jakoś tak, bo cytuję i tłumaczę z pamięci)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.