Facebook Google+ Twitter

Mein Kampf do księgarni? Centralna Rada Żydów jest za

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-05 11:13

Centralna Rada Żydów w Niemczech popiera plany ponownego wydania „Mein Kampf". Z zamiarem wydania książki Adolfa Hitlera opatrzonej komentarzami historyków nosi się Instytut Historii w Monachium.

Sekretarz generalny rady Stephan Kramer uznał naukowo skomentowane wydanie „Mein Kampf" za sensowne i potrzebne. W wywiadzie dla telewizji 3sat Kramer powiedział, że historyczno-krytyczne wydanie książki Hitlera powinno zostać przygotowane już teraz, aby w przyszłości uniknąć, jak to określił, „neonazistowskich machlojek" związanych z najważniejszym dziełem ideologii faszystowskiej.

Pod koniec lipca Instytut Historii w Monachium ogłosił, że zamierza na nowo wydać „Mein Kampf" w ciągu sześciu lat. Z końcem 2015 roku wygasają bowiem prawa autorskie do książki Hitlera, które posiada ministerstwo finansów Bawarii. Wówczas dzieło dyktatora Trzeciej Rzeszy stanie się częścią domeny publicznej i będzie mógł je wydać każdy. Naukowcy z Instytutu Historii obawiają się, że przyszli wydawcy „Mein Kampf" nie zadadzą sobie trudu przedstawienia historycznego kontekstu dzieła i konsekwencji ideologii nazistowskiej.

Instytut prowadzi rozmowy z rządem Bawarii, który do tej pory konsekwentnie odmawiał prawa do publikacji „Mein Kampf" zarówno wydawcom niemieckim, jak i zagranicznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.