Facebook Google+ Twitter

"Mein Kampf" Hitlera od czwartku w niemieckich kioskach

"Adolf dla każdego" - pisze "Der Spiegel" o pomyśle brytyjskiego wydawcy, Paula McGee, który postanowił sprzedawać słynny tytuł, by zdemaskować jego przeciętność.

image: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/Mein_Kampf_dust_jacket.jpeg/643px-Mein_Kampf_dust_jacket.jpeg Wikipedia prawa: public domain / Fot. unknownBrytyjski wydawca zamierza poprzestać na publikacji wyjątków z książki
Hitlera. Na okładce wydawnictwa zamieścił fotografię wodza, z czarną przepaską na oczach i nagłówkiem "Książka nie nadająca się do czytania" (w oryg. "The unreadable book").

"Mein Kampf", jak informuje Der Spiegel, w nowym wydaniu ma być dostępne w trzech częściach, których treść opatrzono stosownymi komentarzami. Przewidywany nakład wynosi 100 tysięcy egzemplarzy.

"Der Spiegel" zadał pytanie brytyjskiemu wydawcy, czy widzi taką możliwość, by usiąść w kawiarni i oddać się lekturze "Mein Kampf"? Peter McGee odpowiada: "Oczywiście, że tak. Już od dawna szerokie grono ludzi powinno mieć sposobność do zapoznania się z oryginalnym tekstem."

Peter McGee ma już pewne doświadczenia edytorskie, także za sprawą publikacji przedruków niemieckich gazet z czasów ogarniętych nazistowską euforią. Reprinty "Der Angriff" i "Volkischer Beobachter" były dostępne w 2009r. do czasu skonfiskowania ich przez policję. Na drogę sądową wystąpiły wtedy władze bawarskie, które były posiadaczami praw do owych materiałów. Sąd w Monachium rozstrzygnął jednak spór na korzyść wydawcy, wskazując, iż nie powodowały nim takie pobudki jak nawoływanie do nienawiści na tle rasowym, a same prawa autorskie są już nieaktualne.

W przypadku "Mein Kampf" władze Bawarii, oficjalny właściciel praw do tekstu Hitlera, zaznaczyły, że ważnym jest zapobieganie skutkom propagandy o zabarwieniu narodowosocjalistycznym. Nie jest jeszcze wiadomym czy zdecydują się przerwać kampanię wydawniczą, mając w pamięci wyrok monachijskiego sądu i oświadczenia Petera McGee co do charakteru jego przedsięwzięcia.

Brytyjski wydawca o książce wypowiada się dość jednoznacznie: ""Mein Kampf" jest krańcowo złą książką, źle napisaną, nieporadnym językiem i nie ma w tym wewnętrznej logiki." Publikacja, jak wspomniano, ma zawierać komentarze, które w efekcie zniszczą legendę wodza III Rzeszy. Rozpoczęcie sprzedaży zapowiedziano na czwartek.

W tej kwestii zajął też stanowisko przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Dieter Graumann. Publikacja nie powoduje jego wewnętrznych rozterek. Uważa, że należy zapoznać się w internecie z tym wydaniem, o oczywistej wymowie demaskatorskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

jaaaa
 • jaaaa
 • 21.01.2012 20:22

Jest to chora ksiazka chorego czlowieka ! Faszystowskie wypocine zabojcy, mordercy, chorego psychicznie czlowieka (niewiem czy mozna o nim mowic czlowiekeim -ja go za czlowieka nie uwarzam tylko za "stworzenie" DIABLA) jest to zbeszczeszczenie milionow ludzi ktorzy przez niego zgineli, stracili rodziny... To co sie dzieje w XXI wieku jest nienormalne ... Pomyslcie o swoich przodkach ,dzidkach, pradziadkach -co oni przezywaja ?! co musza czuc?! oni walczyli o wolnosc i o to abysmy zeli w polsce a nie w FASZYSTOWSKICH "WILEKICH NIEMCACH" ! WSTYD i HANBA dla calej europy a moze i swiata !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zuzia
 • Zuzia
 • 18.01.2012 13:33

Much about nothing - czyli wiele hałasu o nic. Czytałam od deski do deski. Miejscami trafna analiza socjologiczna. Miejscami gniot. Sporo ciekawych obserwacji. W sumie - nie wiem o co tyle krzyku. Gdyby toto zostało wydrukowane w dużym nakladzie, to po jakimś czasie połowa poszłaby na makulaturę. A złego człowieka to nawet lektura "Kubusia Puchatka" popchnie do zbrodni ... .

Komentarz został ukrytyrozwiń
lotar
 • lotar
 • 17.01.2012 12:33

Pamiętajta ludziska że w tzw. demokracyji którą wywalczyliśta tej książki na pułce w księgarni nigdy nie zobaczyta..... prawda zawsze w oczy kole CENZOR W JARMUŁCE CZUWA króry boi się powtórki tzw,Kryształowej nocy

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Tomasz Osuch
 • @Tomasz Osuch
 • 17.01.2012 11:36

To co dla Pana jest bełkotem,dla wielu,wielu innych jest "prawdą objawioną".Taką samą "prawdą"jak bełkot różnych,współczesnych , podejrzanych typków.Niestety.
~konio~

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swego czasu sięgnąłem po tę "książki" i po kilku stronach stwierdziłem, że to zwykły bełkot. I na tym lekturę poprzestałem. Nie polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mieszko1
 • mieszko1
 • 17.01.2012 10:27

dla mnie ta książka jest napisana perfekcyjnie. z wewnętrzną logiką.i sensem. tylko realizacja celów została spartolona..no i co teraż??

Komentarz został ukrytyrozwiń
sztetke
 • sztetke
 • 17.01.2012 10:23

ten Paul mc Gee to czasami nie żyd???Niech lepiej dadzą ta książkę bez przeróbek żydowskiej propagandy...przecież mamy podobno wolność słowa.-czały problem w tym że niemcy są pod okupacją USA od 1945 roku a my od 1989r pod okupacją żydowsko-amerykańską....

Komentarz został ukrytyrozwiń
sztetke
 • sztetke
 • 17.01.2012 10:21

ten Paul mc Gee to czasami nie żyd???Niech lepiej dadzą ta książkę bez przeróbek żydowskiej propagandy...przecież mamy podobno wolność słowa.-czły problem w tym że niemcy są pod okupacją USA od 145 roku a my od 1989r pod okupacją żydowsko-amerykańską....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.