Facebook Google+ Twitter

Meksyk. Wojna o prawa gejów: burmistrz oskarża kardynała

Burmistrz Mexico City, Marcelo Ebrard, złożył wobec kardynała Guadalajary Juana Sandovala Inigueza oskarżenie o zniesławienie.

Sprawa to wynik toczącej się w tym kraju w ostatnich tygodniach walki o prawa mniejszości seksualnych, która niespodziewanie wysunęła Meksyk do światowej awangardy: najpierw lewicowy parlament miasta Meksyk wprowadził daleko idącą ustawę, w pełni pozwalającą parom homoseksualnym na małżeństwa i adopcję; następnie sąd najwyższy, wbrew rządowi federalnemu, prezydentowi i prokuraturze generalnej, rozszerzył działanie tej ustawy na wszystkie 31 stanów.

Przeciwko ustawie najcięższe działa wytoczył meksykański kościół katolicki. Kardynał Iniguez oskarżył sędziów o korupcję, o gejach i lesbijkach zaś wypowiedział się publicznie w najgorszych epitetach. Burmistrz Ebrard i sędziowie w ostrych słowach potępili to wystąpienie - Ebrard przypomniał, że Meksyk jest państwem świeckim, w którym prawo obowiązuje wszystkich, nawet kardynałów - i zażądali by kardynał wycofał się ze swoich wypowiedzi, w przeciwnym razie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Sandoval podtrzymał swoje zdanie, otrzymał też poparcie meksykańskiego episkopatu i archidiecezji miasta Meksyk. W rezultacie w środę burmistrz Ebrard złożył obiecany pozew.

Źródło:http://www.eluniversal.com.mx/notas/702511.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.