Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27137 miejsce

Melchiory 2009 rozdane - poznaj najlepszych reporterów radiowych

Rozdano tegoroczne Melchiory, nagrody dla najlepszych reportażystów. Najważniejsza nagroda trafiła w ręce Partycji Gruszyńskiej-Ruman za audycję "WINna nieWINna", dokument o więźniarkach politycznych z okresu stalinowskiego.

Po prawej Patrycja Gruszyńska-Ruman, Radiowa Reportażystka Roku / Fot. Dawid SerafinTegoroczna gala odbyła się na zamku w Lublinie. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Od lat reportażyści radiowi z Lublina odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. - Kiedy sześć lat temu zainicjowaliśmy "Melchiory", ich przewodnią myślą było nie tylko zintegrowanie środowiska twórców reportaży różnych mediów, ale nade wszystko chcieliśmy uhonorować najwybitniejszych twórców reportażu radiowego - mówi Irena Piłatowska-Mądry, przewodnicząca jury.

Podczas gali w Lublinie jury uhonorowało nagrodą specjalną Michała Jagodzińskiego "za błyskotliwą, pełną wdzięku i konsekwentnie realizowaną ideę stymulowania reportażu radiowego" . Później statuetki odebrali Żaneta Walentyn w kategorii "Premiera Roku". Melchiory za "Inspirację Roku" trafiły w ręce Krystyny Mokrasińskiej za dokument "Przeklęci" oraz Przemysława Wojciechowskiego za "Kto prowadzi grę wokół Aleksandra Gudzowatego?".

Najbardziej cenna nagroda dla reportażystów / Fot. Dawid SerafinTytuł Radiowego Reportażysty Roku otrzymała Partycja Gruszyńska-Ruman, "za perfekcyjne i przejmujące opowieści o ludzkich losach oraz umiejętności budowania napięcia emocjonalnego pomiędzy bohaterami a słuchaczem". Jej dokument "WINna nieWINna" to opowieść o więźniarkach politycznych z okresu stalinowskiego. - Niektóre, z moich bohaterek przebywały w więzieniu właśnie tu na zamku w Lublinie, dlatego odbieranie tej nagrody w tym miejscu ma dla mnie wymiar symboliczny - mówiła laureatka zaraz po otrzymaniu nagrody.

- Bycie reportażystą to wybór sposobu na życie, pewnego sposobu postrzegania świata, ustawicznej konieczności dzielenia się swoimi obserwacjami i refleksjami z innymi ludźmi. Misją reportażysty jest poszukiwanie prawdy o człowieku i świecie - podkreśla Irena Piłatowska-Mądry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Gratuluję świetnego tekstu i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Jolu, byłem w Lublinie. I powiem, że jestem pod dużym wrażeniem poznanych tam osób i tego co zobaczyłem. Np. pani Patrycja, która nie tak dawno zdobyła przecież Prix Italia (takie wyróżnienie jak Oscar dla filmowców). Kiedy się jej słuchało człowiek nie odczuwał żadnego "gwiazdorstwa", z którym możemy się tak często spotkać. Biła od niej taka pozytywna prostota i pasja tego co robi. Coś jakby chciała powiedzieć "ja jestem tylko łącznikiem między słuchaczem a bohaterami moich reportażów. Niesamowite.

A tutaj link do reportażu Patrycji Gruszyńskiej - Ruman http://www.polskieradio.pl/reportaz/reportaz.asp?id=4564

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dawidzie, jestem pod wrażeniem! Pojechałeś do Lublina na galę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...za perfekcyjne i przejmujące opowieści o ludzkich losach oraz umiejętności budowania napięcia emocjonalnego pomiędzy bohaterami a słuchaczem" - warto zapamiętać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.