Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24054 miejsce

Membrana i szot, czyli co w Tarnowie porabiał Szkot

Było to tedy Roku Pańskiego 1560, gdy Panowie Szkoccy zawitali do grodu hetmana Tarnowskiego - tak mogłaby rozpocząć się opowieść o dziejach wielu Szkotów, którzy na drugą ojczyznę obrali sobie Tarnów. Opowieści tej jednak żaden kronikarz nigdy nie spisał, a szkoda, bo Szkotów nad Wisłą było swego czasu aż 100 tysięcy.

Widok miasta Tarnowa z 1644 r. z drzewa genealogicznego rodu Tarnowskich. / Fot. prywatne zbiory autoraHistoria relacji polsko-szkockich sięga XVI wieku i czasów panowania Zygmunta Augusta, który otworzył swe królestwo przed szukającymi nowych rynków zbytu szkockimi kupcami. Właśnie handel stał się wówczas główną domeną stosunków Polski z odległą zamorską krainą.

Nie będę królem waszych sumień

Był jeszcze inny powód rosnącego zainteresowania Polską wśród szkockich emigrantów, poszukujących swojego miejsca na ziemi. W owym czasie dla przybyszów z najodleglejszych zakątków świata, szczególnie w sferze religijnej, Rzeczpospolita mieniła się jako kraina powszechnej tolerancji. To właśnie król Zygmunt August miał kiedyś oświadczyć: "Nie będę królem waszych sumień".

Czytaj też: Wielcy tarnowianie: Jan Tarnowski, pierwszy rycerz Rzeczypospolitej


Fragment obrazu Jana Matejski przedstawiający króla Zygmunta Augusta podczas Unii Lubelskiej. / Fot. Maciej Szczepańczyk, Creative Commons Attribution 3.0Zupełnie inaczej sprawy wyglądały w Szkocji, której mieszkańcy stawali się coraz częściej ofiarami brutalnej polityki korony angielskiej. Liczne, nierzadko krwawe prześladowania nie ominęły niemal nikogo - swoją ojczyznę opuścić musiało wielu purytan, katolików i protestantów. Niemała ich część nową ojczyznę odnaleźć miała w co prawda katolickiej, ale religijnie i światopoglądowo wyzwolonej i otwartej Polsce.

O sporym rozmiarze szkockiego osadnictwa na ziemiach polskich świadczą liczby. Jak stwierdził na łamach jednego z tygodników prof. Henryk Samsonowicz, "w końcu XVI wieku żyło na naszych ziemiach aż 100 tys. Szkotów". Wróćmy jednak do tych szkockich emigrantów, którzy zamieszkali na Ziemi Tarnowskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niesamowicie pracochłonne opracowanie. Ale arcyciekawe.
PS
Znam nawet pewien dwór- pałac w szkockim stylu jest nieopodal Andrychowa. Zbudował go dla swojej szkockiej żony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.