Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

44366 miejsce

Memento (podzwonne) dla Stoczni Szczecińskiej

13 grudnia Sąd Rejonowy w Szczecinie-Centrum ogłosił upadłość Stoczni Szczecińskiej Nowej.

Upadłą Stocznię Szczecińską przypominają tylko napisy na suwnicach? / Fot. Wincenty SadowskiW artykule: „Inscenizacja pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej z grudnia 1981”, napisałem: „Strajkujący skandują: Nie oddamy stoczni!. Zostajemy!..." i dalej: „...dzisiaj po 30 latach od tego wydarzenia, tę inscenizację większość traktuje jako niezapomnianą atrakcję, robiąc zdjęcia i filmy „na pamiątkę”. Wśród widzów są też starsi ludzie, którzy pamiętają tamte wydarzenia i chociaż widać na ich twarzach wzruszenie, są nieskorzy do wspominania. Tym bardziej, że stocznię jednak „oddali” i to w bardziej pokojowych warunkach. W warunkach Polski demokratycznej, o którą z taka ofiarnością walczyli".

Trzy lata temu Komisja Europejska uznała udzieloną przez rząd stoczniom (w Szczecinie i Gdyni) pomoc publiczną za nielegalną. W ramach specjalnej ustawy o postępowaniu kompensacyjnym, majątek stoczni podzielono i wystawiono na sprzedaż a pracowników zwolniono. W wyniku kolejnej licytacji najważniejsze składniki nieruchomości Stoczni Szczecińskiej wylicytowało Towarzystwo Finansowe „Silesia”.

W październiku br. Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu wydał decyzję o zakończeniu postępowania kompensacyjnego w Stoczni Szczecińskiej Nowej. 13 grudnia Sąd Rejonowy w Szczecinie-Centrum ogłosił upadłość Stoczni Szczecińskiej Nowej. Jednocześnie sąd wyznaczył syndyka masy upadłościowej Przemysława Wardyna, który zajmie się nie wylicytowaną dotychczas resztą majątku stoczni.

Co prawda, szczecinianie pożegnali się już ze Stocznią Szczecińską 7 marca 2009 r na ostatnim wodowaniu, o czym pisałem w artykule: Szczecin. „Pożegnanie ze stocznią na ostatnim wodowaniu”, cytuje: „7 marca 2009 r. w Szczecinie zostanie zwodowany kontenerowiec Fesco Vladimir, wyprodukowany dla rosyjskiego armatora FESCO z Władywostoku. Będzie to 673. wodowanie w powojennym Szczecinie i 45. w Stoczni Szczecińskiej Nowa. Niestety, prawdopodobnie będzie to także wodowanie ostatnie”.

I chociaż „Ostatnie wodowanie przekształciło się w stoczniowy pogrzeb”, szczecinianie są związani sentymentalnie ze stocznią, a losy stoczni i terenów postoczniowych żywo interesują szczecinian, marzących o powrocie dawnej potęgi morskiej Szczecina. I nawet ostateczne ogłoszenie upadłości Stoczni Szczecińskiej (niczym podzwonne dla stoczni), tego nie zmieni.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.


Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Setnik
 • Setnik
 • 04.01.2012 12:09

Milioner: Bądź zadowolony jak przeczyta cię tysiąc osób!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Milioner
 • Milioner
 • 01.01.2012 16:27

Piszecie; "Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion". A w klasyfikacji największej ilości odsłon pierwsze miejsce tematyczne zajmuje: Przemysław Trubalski - 323170 odsłon "O Karolince z Bzinicy" (są tez wyższe ilości odsłon ok. 0,5 miliona, ale są to artykuły organizacyjne, dotyczące wyniku konkursów i informacji redakcyjnych). Zresztą 0.5 miliona to nie milion!

Komentarz został ukrytyrozwiń
maja kalita
 • maja kalita
 • 31.12.2011 14:42

Zostało tylko wspomnienie stoczni!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Malinowski M.
 • Malinowski M.
 • 19.12.2011 09:56

Stocznie reanimowano(pompowano w nią pieniądze setki milionowa złotych) nie po to by stoczniowcy mieli lepiej!!!Ja pracowałem nawet po 12 godzin, bardzo często w wolne soboty i niedziele.Moje zarobki były mniejsze od tkz .kadry;wszelkiej maści łazików , majstrów i jakiś działaczy Związków Zawodowych!
Na stoczni tej żyli jak strupy na du*pi*e właśnie ci cwaniacy z dawnej PZPR i "Solidarności"zwykli stoczniowcy i związkowcy teraz pracują np. w Norwegii i dopiero tam ich bardzo wysokie kwalifikacje są w cenie -wreszcie żyją godnie!!
BARDZO DOBRZE , ŻE STOCZNIA "NOWA" JUŻ NIE ISTNIEJE .WRESZCIE JEST SPOKÓJ Z TYMI TRUTNIAMI (wszelkiej maści działaczami, majstrami , kadrą kierownicza )-stocznia była dla nich a nie dla uczciwych ludzi!
P.S
Dowiedziałem się ,ze jednak buduje się statek na terenie tej upadłej stoczni.Buduje go jakaś nowa spółka , która dokańcza ostatni i niedokończony statek , który był budowany przez stocznię "Nowa".Łza się kręci , że taka stocznię można było dopuścić do bankructwa.Z daleka widać pochylnię i wysoko nad nią napis STOCZNIA SZCZECIŃSKA "NOWA ".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może po lekturze książki: "Stocznia Szczecińska - Upadek", autor: Piotr Biniek i Marek Tałasiewicz, można by znaleźć odpowiedź na wiele pytań!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 14.12.2011 18:29

to nie jest solidarność lecha Wałęsy tylko jakiś twór pseudopolityczny za śniadka do tego doprowadziły jego pseudorządy nie interesrobotnika tylko polityka i to na ulicach

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 14.12.2011 15:44

Mam pytanie , dlaczego w porę nie sprywatyzowano stoczni ? Dlaczego był taki opór stoczniowej solidarności ? Ładowane publiczne pieniądze były i tak "topione" .Stocznia żyła by po dzień dzisiejszy gdyby nie opór związkowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.