Facebook Google+ Twitter

MEN chce wprowadzić e-podręczniki, a co na to wydawcy?

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby wydawnictwa publikowały podręczniki w wersji elektronicznej. Wydawcy zaś uważają, że e-podręczniki dostępne na płycie czy pendrive będą publikacjami łatwymi do kopiowania, przez co ich ceny będą musiały wzrosnąć.

Netbook / Fot. Rico Shen, CC 3.0;Jak informuje Gazeta Wyborcza podręczniki w wersji cyfrowej, to jedno z marzeń minister edukacji Katarzyny Hall. To przede wszystkim mniejsze wydatki dla rodziców, lżejsze tornistry oraz przybliżanie polskiej szkoły do nowoczesności. Katarzyna Hall nie ma jednak zamiaru kupować odpowiedniego sprzętu z pieniędzy z budżetu. Uważa, że wprowadzenie nowych zasad spowoduje, że rynek sam zaproponuje rodzicom przystępne oferty, tym bardziej, że nośniki elektroniczne są coraz tańsze, a w dobie powszechnej cyfryzacji ich ceny będą ciągle spadać.

Tablet - być może już niedługo właśnie z takie sprzętu korzystać będą uczniowie polskich szkół. / Fot. Janto Dreijer, Własność Publiczna;W opinii minister edukacji kupno jednego laptopa, e-czytnika czy tabletu to wydatek raz na kilka lat, przez co budżet rodzinny ucierpi mniej, niż w przypadku kupowania tradycyjnych podręczników każdego roku. A skoro w sieci każdy może kupić ebooka z powieścią romantyczną czy kryminałem, to dlaczego nie mógłby kupić szkolnego podręcznika w wersji elektronicznej?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rozporządzenie o zmianach zasad rejestracji podręczników, które zobowiązuje wydawnictwa do rejestrowania swoich pomocy naukowych w wersji zarówno papierowej, jak i elektronicznej. Wyjątek stanowią podręczniki dla uczniów klas nauczania początkowego. W tym przypadku nadal ma obowiązywać tradycyjna forma podręczników.

E-czytnik / Fot. Design Continuum, CC 2.5;Niestety pomysł MEN, o ile może spodobać się uczniom czy rodzicom, nie przypadł do gustu wydawcom, którzy obawiają się załamania rynku. Ich zdaniem zaoszczędzenie na druku i dystrybucji podręczników nie zmniejszy kosztów. Wydawcy będą musieli utrzymywać platformy internetowe, które będą udostępniały e-podręczniki. Jednak to nie jedyny problem, który spędza sen z powiek wydawnictwom. Przede wszystkim obawiają się piractwa. Według projektu MEN e-podręcznik ma być zgodny z treścią tradycyjnej, papierowej książki, a więc uczniowie będą mieli możliwość drukowania z podręczników. W ten sposób wystarczy, że jeden uczeń zakupi podręcznik lub licencję, a cała klasa będzie miała do tego dostęp, czy to w wersji skopiowanej czy wydrukowanej.

Wydawnictwa zaznaczają, że spadek liczby sprzedawanych podręczników papierowych przyczyni się do wzrostu cen e-podręczników. Wydawcy mają jednak pewną propozycję. Uważają, że dobrym pomysłem będzie zamawianie przez szkoły licencji na elektroniczne podręczniki dla każdego ucznia, któremu e-podręcznik udostępniony zostanie on-line.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy ci nie oświeceni w oświacie, potrafią myśleć, mam poważne wątpliwości. W tym MEN coraz głupsze decyzje. No ale przykład idzie z góry, więc nie dziwię się tym bzdurnym pomysłom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.