Facebook Google+ Twitter

MEN: Dzieci przestaną dźwigać ciężkie tornistry

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-21 10:30

Minister edukacji Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie, nakładające na szkoły obowiązek zorganizowania miejsca, w którym uczniowie będą mogli zostawiać podręczniki.

Rozporządzenie ma na początku dotyczyć tylko uczniów z najmłodszych klas szkoły podstawowej.
Rzecznik MEN'u Grzegorz Żurawski uspokaja, że ta decyzja nie musi oznaczać dla szkół kolejnych, dużych inwestycji. Nie trzeba będzie kupować dla uczniów specjalnych szafek. Wystarczy, że dyrektorzy zorganizują miejsce w już stojących szafach lub wiszących półkach.

Dzięki rozporządzeniu jest szansa na to, że zmniejszy się waga tornistrów, noszonych przez najmłodszych uczniów. W 2003 roku Sanepid przeprowadził badania, z których wynikało, że teczki polskich dzieci są zdecydowanie za ciężkie.

Wiesław Rozbicki z warszawskiego Sanepidu powiedział, że waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10 procent ciężaru ucznia. Takie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.
Przeciętny pierwszoklasista waży około 25 kilogramów. Tymczasem same podręczniki dla pierwszaka ważą około dwóch kilogramów

Rozporządzenie w sprawie miejsca na podręczniki w szkole czeka teraz na podpis Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort ten, wraz z ministerstwem edukacji, przygotowywał dokument.

Rozporządzenie wejdzie w życie od września. Docelowo zakres jego obowiązywania będzie zwiększana o kolejne grupy wiekowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.