Facebook Google+ Twitter

MEN: Po zmianach uczeń z nagannym też zda

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-21 15:46

Oceny z zachowania nie będą decydować o promocji ucznia do następnej klasy. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje w maju wprowadzić odpowiednie przepisy.

Dotychczas było tak, że jeżeli uczeń drugi rok z rzędu dostawał ocenę naganną z zachowania to rada pedagogiczna mogła go zatrzymać na kolejny rok w tej samej klasie. Przy trzeciej naganie z rzędu rok powtarzany był bezwarunkowo.

Rzecznik MEN Grzegorz Żurawski mówi, że dotychczasowy przepis jest mało skuteczny i nie wpływa na poprawę zachowania dzieci. Dodaje, że dotychczasowy przepis niejednokrotnie był niesprawiedliwy w stosunku do dzieci, które zachowywały się poprawnie. Niegrzeczny uczeń dostawał pozytywną ocenę z zachowania tylko po to, żeby szkoła pozbyła się problemu. Jeżeli natomiast decydowała się na pozostawieni na rok ucznia, to zdarzało się, że trafiając do nowej klasy zachowywał się agresywnie w stosunku do młodszych kolegów.

Planowane zmiany nie podobają się Sławomirowi Kłosowskiego. Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży uważa, że ta zmiana spowoduje powrót agresji w szkołach. Sławomir Kłosowski postuluje, aby nawet pierwsza ocena naganna z zachowania skutkowała zatrzymaniem ucznia na drugi rok w tej samej klasie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przychyla się do zmian planowanych przez MEN. Prezes ZNP Sławomir Broniarz mówi, że sposobem na rozwiązanie problemów ze złym zachowaniem uczniów powinna być lepsza możliwość pracy nad dzieckiem przez nauczycieli, pedagogów i psychologów.
MEN ma zagwarantować nauczycielom wsparcie w postaci poradni psychologicznych. Jeżeli pojawi się problem z jakimś uczniem, do szkoły przyjdzie psycholog, który porozmawia z uczniem oraz wytłumaczy nauczycielowi jak należy z nim postępować.

Ministerstwo planuje też wprowadzić przepis, aby ocena z zachowania była brana pod uwagę przy rekrutacji do szkoły wyższego szczebla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.