Facebook Google+ Twitter

MEN wprowadza do szkół nowy przedmiot

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-21 12:30

Edukacja dla bezpieczeństwa to nowy przedmiot, który od września wprowadza do szkół Ministerstwo Edukacji Narodowej. Obejmie on młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną . Ze szkół zniknie natomiast przysposobienie obronne.

Rzecznik MEN Grzegorz Żurawski tłumaczy, że przysposobienie obronne przygotowywało młodzież na wypadek wojny, a edukacja dla bezpieczeństwa ma być przygotowaniem do radzenia sobie w trudnych sytuacjach w czasie pokoju.

"Nie będzie strzelania, masek gazowych, czy czołgania się po boisku szkolnym" - wyliczał Żurawski. Jak wyjaśnił - zamiast tego szkoła ma uczyć udzielania pierwszej pomocy, czy zabezpieczania miejsca wypadku. "Nie będziemy też uczyć rodzajów broni chemicznej, a raczej o tym, gdzie uzyskać pomoc, gdy np. zobaczymy pakunek, który według nas może być niebezpieczny dla otoczenia" - dodał rzecznik ministerstwa. Zdaniem Żurawskiego nastały inne czasy i należy przygotować młodzież do życia właśnie w tej nowej rzeczywistości.

Rzecznik resortu edukacji zapewnia, że w związku ze zmianami dokształcanie nauczycieli nie będzie potrzebne. "Każdy nauczyciel przysposobienia obronnego ma odpowiednie kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu" - zaznaczył Żurawski. Jak wyjaśnił - ci pedagodzy będą zatem z nową podstawą programową uczyli innych rzeczy. Nauczyciele będą też współpracowali z ratownikami medycznymi, którzy pojawią się na lekcjach.

Przysposobienie Obronne obejmowało do tej pory jedynie młodzież ponadgimnazjalną. Na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa gimnazjaliści i licealiści dowiedzą się jak postępować w przypadku pożaru, powodzi, ataku terrorystycznego, czy wypadku drogowego. Nauczą się jak ewakuować szkołę, oraz co zrobić w przypadku poparzenia, zatrucia pokarmowego czy chemicznego, porażenia prądem oraz złamania i zwichnięcia.

W ramach lekcji odbędą się również zajęcia o profilaktyce HIV i przemocy seksualnej.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Nie będzie strzelania, masek gazowych, czy czołgania się po boisku szkolnym"

Szkoda tylko, że lekcje te opierają się głównie na teorii, ponieważ praktyk jest raczej mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.