Facebook Google+ Twitter

MEN zmienia nazwy szkół

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ujednolicić nazwy szkół, poprzez usunięcie z nich określeń takich jak: publiczna, integracyjna, specjalna, sportowa czy ogólnokształcąca. Szkoła ma być po prostu szkołą.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Goleniowy_szko%C5%82a.JPG Rozporządzenie wydane przez MEN wnosi, że w nazwie szkoły mają być zawarte tylko wymienione informacje: Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum czy Liceum, numer, imię patrona oraz adres. Dodatkowe określenia mają zniknąć z szyldów szkolnych, gdyż jak tłumaczy MEN- wprowadzają tylko niepotrzebny chaos. Zmiany dotyczą wyłącznie tablic, nazwy widniejące w statutach placówek pozostaną bez zmian. Projekt rozporządzenia znalazł się już w Rządowym Centrum Legislacji i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nazwy zostaną ujednolicone do 31 sierpnia 2012 roku. Czy pomysł zostanie zaakceptowany przez uczniów, rodziców i pedagogów? Czy zmiany okażą się korzystne?

Jak podaje gazeta.pl przed podjęciem decyzji konieczne jest rozważenie przynajmniej trzech ważkich kwestii. Pierwsza to aspekt finansowy. Wdrożenie rozporządzenia w życie wiąże się z wymianą szkolnych szyldów, ponadto pieczątek i legitymacji. A to z kolei niesie za sobą duże koszty. Według szacunków resortu mogą one sięgnąć nawet ponad 30 mln zł.

Po drugie wprowadzenie proponowanych przez MEN zmian może przysporzyć kłopotów samym uczniom. Określenia takie jak: publiczna, integracyjne, specjalna, sportowa czy ogólnokształcąca dają uczniom jasny komunikat o profilu danej placówki. Uczeń zdecydowany na kontynuowanie edukacji np. w szkole sportowej, nie ma problemu z jej identyfikacją. Po wprowadzeniu zmian uwzględnionych w projekcie rozporządzenia, szkoły staną się w dużej mierze anonimowe.

Trzeci z kolei aspekt, warty uwagi, stawia projekt rozporządzenia MEN w korzystnym świetle. Zdarza się, że dzieci uczęszczające do szkół specjalnych, zawodowych czy integracyjnych są traktowane jak uczniowie drugiej kategorii, prześmiewani, narażeni na kąśliwe uwagi ze strony rówieśników. Wymazanie z nazwy instytucji np. określenia "specjalna" oszczędzi przykrości uczniom, a anonimowość być może pozwoli na wyrównanie ich szans.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I bardzo dobrze. W moim mieście ludzie nie mogą rozpoznać nazw szkół, które kończyli. Zamiast Szkoła Podstawowa nr..., Liceum Ogulnokształcące nr... pojawiły sie enigmatyczne zespoły szkół nr... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.