Facebook Google+ Twitter

Menedżerowie bankowi nadal zarabiają miliony

Już pod koniec września światowi przywódcy będą się zastanawiali jak ukrócić finansową labę menedżerom bankowym. Mimo panującego kryzysu nadal zarabiają oni miliony.

Wall Street / Fot. Wikimedia Commons24 września w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych w czasie trwania szczytu przywódców państw G20 zostanie podjęta decyzja o tym, czy ograniczyć wysokość bonusów dla menedżerów za wyniki finansowe. Z reguły politycy nie powinni i nie wtrącają się w zarządzanie i sposób funkcjonowania banków, ale tym razem oburzyło ich, że niektóre z instytucji wypłacają swoim finansistom milionowe bonusy, mimo że banki te poniosły ogromne straty przez kryzys finansowy. Na dodatek dotyczy to również tych banków, które otrzymały ogromne dotacje od państwa. Ministrowie finansów z 28 państw Unii Europejskiej uważają, że banki zachowują się tak, jakby działały w okresie prosperity co najmniej dziesięć lat temu. A rzeczywistość na dzień dzisiejszy jest zupełnie inna.

Propozycje i rozwiązania
Europejscy politycy uznali, że nie wystarczy już dobrowolny apel do sumień maklerów i menedżerów. Potrzebne są konkretne regulacje prawne ograniczające wysokość wypłat. Przede wszystkim chodzi o tych finansistów, których ruchoma część pensji zależy od osiągniętych wyników inwestycyjnych. Konkretne decyzje mają zapaść dopiero pod koniec września w USA, ale już dziś prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaproponował kilka możliwości rozwiązania zaistniałej sytuacji. Wśród swoich pomysłów wymienił wysokie opodatkowanie premii, wyznaczenie limitów dla funduszu bonusów w stosunku do przychodów brutto oraz limitów wyrażonych konkretna kwotą. Zaproponował również, by dodatkowe wypłaty nie były wypłacane jednorazowo, a rozłożone na trzy lata, zaś wstrzymane gdy zysk z pierwszego roku zamieniłby się na stratę w dwóch kolejnych. Sarkozy ma także zablokować dostęp do francuskich kontraktów rządowych bankom, których menedżerowie wypłacili sobie wysokie premie mimo pomocy ze strony państwa. Zmiany te popiera Angela Merkel, ale sceptyczny im jest premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, gdyż obawia się ucieczki banków do państw o mniejszym pod tym względem rygorze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.