Facebook Google+ Twitter

Mennice nie nadążają z produkcją złota

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-09 20:30

Złoto wraca do łask. W obliczu coraz głębszego kryzysu na rynkach finansowych wielu inwestorów przypomniało sobie o najstarszym sposobie lokowania pieniędzy, czyli o złocie. Gwałtowne zapotrzebowanie na ten kruszec spowodowało, że coraz trudniej jest go kupić.

Jak mówi Dyrektor Handlu i Marketingu Mennicy Polskiej Agnieszka Anna Dziedzic, w ciągu ostatniego tygodnia mennica sprzedała tyle sztabek inwestycyjnych złota, co przez ostatnie dwa miesiące. Przez cały czas z mennicą kontaktują się osoby, które chcą kupić złoto. Jednak jeżeli ktoś chciałby w tej chwili dostał złoto natychmiast, to musiałby czekać na nie od trzech do pięciu tygodni. Mimo to klienci są wyrozumiali i dokonują przedpłat, a sztaby odbierają po kilkudziesięciu dniach.

Okazuje się jednak, że nie tylko polska mennica ma problem z zaopatrzeniem w ten kruszec. Franz Muller z Austriackiej Mennicy mówi, że na ich złoto trzeba czekać od 2 do 3 tygodni. Jak mówi Muller, w ciągu ostatnich tygodni mennica austriacka zanotowała dramatyczny wzrost chętnych na zakup złota. Jest on szacowany na blisko 400 procent. Zamówień jest więcej niż mennica jest w stanie zrealizować. We wrześniu sprzedano około 1500 uncji złota. To więcej niż przez ostatni kwartał ubiegłego roku.

Kupnem złota są szczególnie zainteresowani inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Japonii. Jest tak między innymi dlatego, że amerykańska mennica do końca roku wstrzymała sprzedaż złota. Ekonomiści zwracają też uwagę, że złoto jest nieproporcjonalnie droższe za Atlantykiem niż na Starym Kontynencie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.