Facebook Google+ Twitter

Mentaltrotter, czyli podróże po świecie i umyśle na różne sposoby

W podróż po świadomości i literaturze zabierają nas reporterzy oraz pisarze. Zapnijmy pasy, bo nie zawsze przydarzy nam się miękkie lądowanie!

 / Fot. ( http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tottori_sanddunes_camel.jpg )1. "Jakbyś kamień jadła" Wojciecha Tochmana, czyli w głąb wrażliwości.

Takie same, jak podczas II wojny światowej, obozy zagłady i opaski na ramionach. Tylko metody identyfikacji zwłok inne. Tochman, w podróży do krajów byłej Jugosławii, z typową dla siebie lapidarnością opowiada o okrucieństwach wojen cywilizowanego świata oraz o ignorancji układów pokojowych mędrców naszych czasów. Wszystko to słowami kobiet, które wciąż czekają. Na swoich mężów, synów, na normalność i tolerancję. Obca jest im stagnacja, chociaż po wojnie tylko to je otacza.

2. "Modlitwa o deszcz" Wojciech Jagielski, czyli wycieczka z przewodnikiem.

Wojciech Jagielski to godny reprezentant definicji zawodu stworzonej przez Kapuścińskiego - reportera jako tłumacza z kultury na kulturę. Pomaga zrozumieć afgańską mentalność oraz prawa zupełnie odmienne od europejskich. Nie lada to wyzwanie, gdy w grę wchodzi życie miliona ludzi, potraktowanych jako przepustkę do Najwyższego. Jagielski cierpliwie wykłada każdą cząstkę afgańskiej rzeczywistości - poczynając od ubioru, a kończąc na politycznych zawiłościach.

3. "Bezsennośc w Tokio" Marcin Bruczkowski, czyli autostop.

Podróż do Japonii w towarzystwie polskiego narratora to idealny sposób na poznanie, nie tylko odmiennego stylu życia, ale również skontrastowanie go z analogicznymi przypadkami z polskich podwórek. "Bezsenność w Tokio" z wielkim humorem omija mity, jak na przykład popularność hoteli kapsułowych i karate, dostarczając za to ciekawostek o współczesnym Kraju Kwitnącej Wiśni. Powieść utrzymana jest w konwencji luźnych zapisków gajdzina (z jap. cudzoziemiec), które ciągle zaskakują czytelnika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.