Facebook Google+ Twitter

Mer Lwowa: Polacy nie przyjeżdżajcie na Wszystkich Świętych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-31 10:22

Lwów walczy z epidemią grypy. Władze miasta radzą Polakom, aby nie wybierali się do Lwowa na Wszystkich Świętych. Na grypę zachorowało we Lwowie pięć tysięcy osób, hospitalizowano prawie sto. Sprzeczne są dane co do liczby zmarłych. Julia Tymoszenko apeluje o nierozsiewanie plotek.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za politykę transportową, Antonio Tajani podczas konferencji prasowej na temat UE top 10 najlepszych zaleceń dla pasażerów w odniesieniu do ochrony przed wirusem A (H1N1) świńskiej grypy. / Fot. Wiktor Dąbkowski /PAPPremier Julia Tymoszenko zaapelowała do polityków o nierozsiewanie plotek dotyczących epidemii grypy AH1N1 na Ukrainie. Jednocześnie władze nie są w stanie zaprezentować wspólnego stanowiska, chociażby w kwestii liczby zachorowań i zgonów.
Ministerstwo Zdrowia mówi o jednej zmarłej osobie, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o czterech ofiarach grypy.

Andrij Moskalenko z miejskiej służby prasowej poinformował, że miasto przekazało wszystkie swoje samochody służbom medycznym. Miejskie władze zwróciły się również do korporacji taksówkarzy, by przekazali po kilka aut na rzecz szpitali. Zdaniem Moskalenki, chorzy czekają na lekarza nawet po kilka godzin, a liczy się każda godzina.

Jeszcze dziś mer Lwowa Andrij Sadowy ma zwrócić się do polskich i austriackich partnerów z prośbą o pomoc w dostarczeniu preparatów do leczenia świńskiej grypy. Z rezerwowego funduszu ministerstwa zdrowia wydzielono dla Lwowa sto takich leków, ale to za mało - przekonuje Moskalenko.

Dużym problemem we Lwowie jest to, że w aptekach nie można kupić masek przeciwko grypie. - Ale tu trzeba mieć pretensje do aptekarzy i najwyższych władz - mówi Moskalenko. Jak przekonuje, rząd obiecał, że ani masek, ani wszystkich potrzebnych leków nie zabraknie.

 / Fot. Darek Delmanowicz PAPDo pomocy w szpitalach zaangażowano lwowskich studentów z ostatniego roku medycyny, którzy pomagają przy chorych w domach i szpitalach. Władze Lwowa odwołały wszystkie imprezy o charakterze masowym, przez najbliższe trzy tygodnie nie będą odbywały się zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych. Służby epidemiologiczne zabezpieczają polsko-ukraińską granicę, by grypa nie rozprzestrzeniła się na terytorium Polski. W lwowskich szpitalach zakazano odwiedzin. Władze apelują do mieszkańców, by nie wychodzili z domów.

Jedną z przyczyn epidemii grypy jest niekorzystna aura w październiku; temperatura często spadała do kilku stopni padał śnieg.

Wczoraj polskie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań grypopodobnych na Ukrainie, zaleciło osobom udającym się do tego kraju, rozważenie przełożenia podróży.

Polacy udający się do Lwowa powinni stosować się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. Należy przestrzegać reżimu sanitarnego, a w szczególności unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne, często myć ręce wodą i mydłem, unikać dotykania oczu, nosa i ust, zakrywać usta i nos chusteczką podczas kaszlu i kichania. W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych zaleca się pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.10.2009 19:34

U nas w razie czego wszystko jest pod kontrolą, miejsc w szpitalach dużo i leków też. Swoją drogą nie wiedziałem, że aż 38 mln miejsc w szpitalach, ale ok w inne cuda Pani minister zdrowia się wierzyło to i to można przyjąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy pewnie ma rację ale jednak coś w tym wszystkim jest

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszystko jest rozdmuchane... mnóstwo ludzi umiera co roku na grypę... tylko nikt z tego nie robił wielkiego "halo"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Łańcucie mamy chorego studenta który wrócił w zeszłym tygodniu właśnie z Ukrainy. To raczej o czymś świadczy i nie wiem czy akurat jest to reklama firmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minister zdrowia Ukrainy Wasyl Kniazewycz powiedział, że tak naprawdę zmarła tylko jedna osoba i nie wiadomo czy na świńską grypę. Świetna kampania reklamowa firm produkujących szczepionki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.