Facebook Google+ Twitter

Merdeka, czyli niepodległość

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-15 19:55

Co roku, 17 sierpnia cała Indonezja odkrywa na nowo swoją tożsamość młodego państwa, podczas świętowania rocznicy proklamacji niepodległości republiki z 1945 roku.

Szczyt marzeń - pnia pinangowego / Fot. Piotr ŚmieszekJest taki szczególny dzień w Indonezji, który świętowany jest w całym kraju: od
słynącego z religijnego radykalizmu rejonu Aceh na północy Sumatry, po wysuniętą na południowy wschód Jayapurę, ulokowaną na etnicznej i dziewiczej indonezyjskiej Papui Zachodniej. Ten dzień - 17 sierpnia jest dniem szczególnym dla Indonezyjczyków - dniem zgody i zabawy. Jest to czas szczególny dlatego, że to właśnie wtedy przypada święto odzyskania niepodległości przez ten największy w Azji Południowo-Wschodniej kraj (a mowa tu o młodej, ledwie 65-letniej państwowości).

17 sierpnia 1945 roku Sukarno razem z Hattą ogłosili „Deklarację Niepodległego Państwa”. W kolejnych latach Indonezyjczycy uczynili z tego wydarzenia obchodzony co roku na każdej z wysp i wysepek karnawał. Ludziom starszym przypomina on wiekopomne wydarzenia, a młodszych uczy najnowszej historii własnego kraju. Niewątpliwie wszystkim mieszkańcom (250 milionom) bez względu na wiek pozwala on oderwać się od codziennych zmartwień.

Indonezja jako jeden z największych krajów na świecie, zarówno pod względem obszaru, jak i ludności, jest w pewnym sensie dopiero u zarania tworzenia swojej historii. Do momentu wybuchu II wojny światowej znajdowała się przez 350 lat pod panowaniem holenderskim. Może oczywiście się pochwalić zrywami militarnymi skierowanymi przeciwko kolonizatorom, jednak były to zawsze oddzielne akcje prowadzone na poszczególnych wyspach archipelagu (Aceh, Moluki, Jawa), nigdy powstanie narodowe w naszym tego słowa znaczeniu. Prostą tego przyczyną jest historyczny fakt, iż Indonezja jako jeden formalny organizm państwowy nigdy nie funkcjonowała. Paradoksalnie to właśnie panowanie holenderskie wykształciło jedność terytorialną, co szczególnie widać na przykładzie wysp, które nie były całkowicie pod holenderskim panowaniem (Timor i Papua). Dzisiejsza Indonezja to dokładnie holenderska kampania wschodnia z okresu kolonialnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.