Facebook Google+ Twitter

Merkel i Sarkozy w Berlinie porozmawiają o szczycie UE

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy 9 stycznia spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Podczas spotkania w Berlinie politycy omawiać będą przygotowania do szczytu Unii Europejskiej, który już 30 stycznia odbędzie się w stolicy Belgii, Brukseli.

A. Merkel i N. Sarkozy podczas Munich Security Conference 2009 / Fot. Sebastian Zwez, CC 3.0Jak informuje Onet.pl od początku kryzysu strefy euro, francusko-niemieckie spotkania stały się tradycją. Do kolejnego spotkania na najwyższym szczeblu dojdzie w poniedziałek, 9 grudnia w Berlinie. A moment łatwy nie jest, ponieważ zarówno nad Niemcami, jak i Francją wisi widmo utraty najwyższej wiarygodności kredytowej AAA.

5 grudnia agencja ratingowa Standard&Poor's podała informację, że na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym znalazło się 15 krajów strefy euro, a wśród nich: Austria, Finlandia, Francja, Holandia, Luksemburg i Niemcy, czyli państwa o najwyższej nocie AAA.

Choć styczniowy szczyt UE w Brukseli poświęcony ma być zatrudnieniu, to nie należy się spodziewać, że nie zabraknie dyskusji na temat załamania strefy euro. Dla unijnych przywódców nadal najważniejszym priorytetem jest odnalezienie na tyle dobrego sposobu na kryzys, aby przekonać do siebie ciągle sceptycznie nastawione rynki finansowe.

Podczas szczytu, który odbył się 8-9 grudnia także w Brukseli, uzgodniono podpisanie nowej umowy fiskalnej. Dokument ten ma ustabilizować finanse publiczne państw eurolandu. Postanowienia wynikające z tej umowy nie mogą jednak zostać wprowadzone przez zmianę traktatu UE, ponieważ sprzeciwia się temu Wielka Brytania. Postanowiono więc przyjąć je w formie umowy międzyrządowej. Umowę mają podpisać kraje strefy euro oraz chętne państwa, które euro nie przyjęły. Wśród zainteresowanych dokumentem jest Polska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.