Facebook Google+ Twitter

Merkel: Nie wybielajmy czasów NRD, ale też nie zapominajmy o nich

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-05 15:10

Kanclerz Niemiec zwiedziła dawne więzienie enerdowskiej służby bezpieczeństwa Stasi w Berlinie. Angela Merkel powiedziała, że kultywowanie pamięci o zbrodniach dyktatury NRD pozostaje ważnym zadaniem niemieckiego państwa.

Kanclerz Merkel zwiedziła cele i pokoje przesłuchań w byłym więzieniu Stasi. Złożyła też wieniec przy kamieniu upamiętniającym ofiary komunistycznej dyktatury w NRD. Po wizycie Merkel przestrzegła przed tendencjami „wybielania" czasów NRD przez niemieckie społeczeństwo. Jej zdaniem, miejsce pamięci zorganizowane w dawnym więzieniu w berlińskiej dzielnicy Hohenschönhausen skutecznie temu przeciwdziała. Dlatego zapewniła, że jej rząd zrobi wszystko, aby utrzymać placówkę.

Część niemieckich środowisk politycznych domaga się zamknięcia dawnego więzienia Stasi, a także Urzędu ds. Akt Stasi, ponieważ uznaje, że proces lustracji został zakończony.

Muzeum w berlińskim więzieniu co roku odwiedza 250 tysięcy osób. Merkel, która sama pochodzi ze wschodnich Niemiec, była jednak pierwszym kanclerzem, który złożył wizytę w tym miejscu. Z tej okazji niemiecki Związek Ofiar Stalinizmu przekazał na jej ręce list otwarty, w którym zwraca uwagę, że w Niemczech nadal dopuszczalne jest negowanie zbrodni komunistycznych. - To obraza dla ich ofiar i niedopuszczalna sytuacja - napisali autorzy listu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.