Facebook Google+ Twitter

Merkel ostrzega przed obojętnością wobec antysemityzmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-09 18:38

Szefowa niemieckiego rządu wzięła udział w centralnych obchodach 70. rocznicy "Nocy Kryształowej" w największej niemieckiej synagodze na Rykestrasse w Berlinie.

Podczas pogromu w 1938 roku niemieccy naziści podpalali synagogi, niszczyli żydowskie sklepy i mieszkania. Te wydarzenia uznano później za początek Holocaustu.

Kanclerz powiedziała, że "Noc Kryształowa" jest symbolem najczarniejszego rozdziału niemieckiej historii. Angela Merkel skrytykowała ówczesne milczenie Niemców i części kościoła wobec nazistowskiego pogromu. Szefowa rządu podkreśliła, że podobna sytuacja nie może się w Niemczech powtórzyć "Nie wolno milczeć w obliczu niszczenia żydowskich cmentarzy i obrażania rabinów na ulicach. " - dodała.

Z kolei przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech przypomniała, że "Noc Kryształowa" przyniosła Żydom przemoc, zniszczenie i śmierć. Charlotte Knobloch powiedziała, że boi się coraz silniejszej pozycji neonazistów w Brandenburgii i wezwała do delegalizacji neonazistowskiej partii NPD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.