Facebook Google+ Twitter

Merkel: Putin żyje w innym świecie. Niemcy zerwą kontakty handlowe z Rosją?

Po rozmowie z Angelą Merkel Władimir Putin zgodził się powołać międzynarodową misję pod auspicjami OBWE do rozwiązania problemów na Krymie. Kanclerz Niemiec udało się przekonać prezydenta Rosji, ponieważ ma w ręku dobry argument: jeśli Niemcy zerwą kontakty handlowe z Rosją, kraj bardzo szybko znajdzie się na krawędzi.

 / Fot. EPA/JEON HEON-KYUNAngela Merkel rozmawiała z Władimirem Putinem krótko i treściwie. Udało jej się przekonać prezydenta Rosji do stworzenia międzynarodowej grupy pod auspicjami OBWE, która zbada sytuację na Krymie.

Kanclerz Niemiec udało się osiągnąć to, czego nie zrobił Barack Obama z prostego powodu: Niemcy mają dobrą kartę przetargową w kontaktach z Rosją. Są ich największym partnerem handlowym i ograniczenie bądź zerwanie kontaktów handlowych z Moskwą mogłoby bardzo szybko doprowadzić ten kraj do krawędzi. A gdyby jeszcze Berlin przekonał pozostałe kraje Unii Europejskiej do zaprzestania kontaktów handlowych z Rosją (co jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem, biorąc pod uwagę rolę jaką Niemcy odgrywają w UE), to de facto Kreml byłby unieruchomiony.

Kreml importuje z Unii Europejskiej aż 33,9 procent produktów. Eksportuje jeszcze więcej - ponad 45 procent. Putin nie może więc sobie pozwolić na konflikt z UE. Rosjanie mogliby eksportować towary z Chin, ale do tej pory nie robili tego na tak dużą skalę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Chiny nie popierają działań Rosji na Krymie.

Niemcy mają również drugi poważny argument: rurociąg North Stream z gazem ziemnym - podaje Wirtualna Polska. Rurociąg służy do przesyłania złoża do Niemiec, ale zamknięcie go byłoby bardziej niekorzystne dla Kremla, który straciłby odbiorcę. Berlin mógłby kupować gaz np. z Norwegii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Tusk z Komorowskim zredukowali nakłady budżetowe na wojsko. Narazili Polskę i Polaków na niebezpieczeństwo.
Oni ponoszą odpowiedzialność za rezygnacje z finansowania Polskiej Armii.
Wyśmiewali polityków PIS, gdy ci zabiegali o dozbrojenie i stworzenie silnej Armii.Rezygnacja z tarczy, to również pomysł tych panów.Nie wyobrażam sobie, aby w przyszłości mogli rządzić Polską tacy ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzi Pan, kluczowe jest tutaj sformułowanie "razem z innymi państwami". Tymczasem te inne państwa tak naprawdę nic nie robią - ze Stanami Zjednoczonymi na czele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marta Jenner
Nie jestem strategiem, aby wiedzieć w, jaki sposób powinna postąpić Polska.
Jednak nie można chować głowy w piasek i udawać, że nic się nie stało.
Jestem przekonany, że jeśli nic nie zrobimy wspólnie z innymi państwami, to małymi kroczkami niebezpieczeństwo przyjdzie i do nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy Konopka
Co KONKRETNIE Pana zdaniem powinien zrobić polski rząd?
Wg doniesień prasowych mamy bowiem taką sytuację:
- szef amerykańskiej dyplomacji, John Kerry: "Pytany o konkrety wymienił bojkot szczytu G-8, restrykcje wizowe, zamrożenie kont bankowych i sankcje handlowe."
- szef francuskiej dyplomacji, Laurent Fabius: "Zawieszone zostaną nie tylko dyskusje z Rosją w sprawie wiz, ale również w kwestii umów gospodarczych. Rosyjskich oficjeli może czekać m.in. zakaz wjazdu do UE oraz zamrożenie ich majątków i kont bankowych na terytorium Unii, podobnie, jak stało się to w przypadku członków byłych władz Ukrainy."
- rzecznik rządu niemieckiego, Steffen Seibert: "Nie odpowiedział na pytania dziennikarzy, czy Niemcy w przypadku dalszej eskalacji sytuacji na Ukrainie planują zastosowanie sankcji wobec Rosji", "Odmówił podania szczegółów rozmowy Merkel z Putinem."
A Wielka Brytania?
http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/452385,wyciekla-ekspertyza-opisujaca-brytyjskie-kroki-wobec-rosji.html
Podsumowując, słowa, słowa, słowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli jeszcze Uroburos będzie miał młode, to zupełny klops, inferno i indyki w kranach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Tego nawet "wróżka" L. Kaczyński by nie przewidział. Zresztą on o polityce zagranicznej nie miał zielonego pojęcia.Powinieneś wiedzieć, co już pisałem kto rządzi światem." Z tego co widzę to miał większe pojęcie od ciebie, na dodatek nie puszył się jak paw i nie udawał że zjadł wszystkie rozumy. Taka subtelna różnica a jak wiele znaczy. Ciężko przewidzieć jakie bedą następne ruchy Rosji, bardzo dużo zalezy od Chin które trzymają na smyczy USA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grażyna Kosma
A, więc Pani zdaniem należy poświecić Ukrainę, aby na chwilę uratować Polskę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy i tego Pan chce?
Nie wierzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Chorążewicz "A co będzie jak Putin wygra? I Polacy wyjdą na durniów."

Panie Chorążewicz!!!!! Jeśli , to się stanie następna będzie Polska!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, zaledwie kilka dni temu po ogłoszeniu listy kandydatów do nowego rządu, na Majdanie odśpiewano hymn w pełnej wersji. Z tekstem można się zapoznać choćby tu: http://blogi.newsweek.pl/Tekst/historia/659156,zaglada-polakow-i-unicestwienie-rzeczypospolitej-wpisane-w-hymn-ukrainy.html Uprzejmie proszę zauważyć, że z Ukrainą również graniczą: Słowacja, Węgry, Rumunia, Mołdawia - Białoruś pomijam z wiadomych powodów - i jakoś żaden z wymienionych sąsiadów nie wyskakuje przed orkiestrę.
Roztropność i powściągliwość nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Raczej przeciwnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.