Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14475 miejsce

Merkury, Wenus, Saturn, Mars i Jowisz obok siebie (wideo)

Merkury, Wenus, Saturn, Mars i Jowisz - przez kilka tygodni planety będą tworzyć konfigurację, która nie jest powszednim zjawiskiem. Pozostaną w jednej linii. Koniunkcję można zaobserwować nad ranem.

Symulacja nieba na dzień 20.01.2016, godz. 7.05; dla szer. 52 dł. 16E; koniunkcja pięciu planet. (program Stellarium) / Fot. screenshot by Pawel JankowskiPrzez najbliższych kilka tygodni będzie można oglądać niezwykłe koniunkcje planet; bardziej fachowo nazywane wyrównaniem. Aż pięć obiektów Układu Słonecznego wyrówna swój szyk do ukośnego szeregu. Z naszego punktu widzenia wyglądają niczym ułożone obok siebie, w rzeczywistości jest trochę inaczej (patrz ilustracja po prawej). Zjawisko można podziwiać gołym okiem. Niestety, należy poświęcić temu trochę czasu przed świtaniem dnia i pamiętać o panującym mrozie; termos z gorącą kawą będzie znakomitym pomysłem.

Na niebie, po przekątnej od lewej do prawej można ujrzeć Merkurego, Wenus, Saturna, Marsa i Jowisza (w wymienionej kolejności). Wybrane miejsce obserwacji powinno być otwartym terenem, z linią horyzontu bez drzew i wzniesień, z dala od miejskiego zaświetlenia. Jest to ważne o tyle, że Merkury i Wenus wschodzą jako ostatnie z całej piątki i będą szybko ginąć w porannym świetle. Ponadto Wenus zdąża obecnie w kierunku Słońca i niebawem stanie się okresowo kłopotliwa dla obserwatorów.

Symulacja położenia planet na orbitach na dzień 22.01.2016r. http://www.theplanetstoday.com/# / Fot. screenshot by Pawel JankowskiPrzy dobrym wzroku i jeszcze lepszej pogodzie można dodatkowo wypatrzeć Urana, który pozostaje na granicy widoczności okiem nieuzbrojonym. W odróżnieniu od pięciu głównych bohaterów najbliższych dni, siódmej planety od Słońca należy szukać wieczorem na zachodniej części nieba. To jednak wymaga minimum przygotowania, za czym początkującym radzę nie zrażać się, poślęczeć nad mapami i właściwymi programami komputerowymi, zaś na dobry początek zaobserwować piątkę obiektów nad ranem. Tego nie sposób przegapić.

Ostatnie złączenie pięciu planet miało miejsce zimą 2004/2005 roku. Obecna konfiguracja będzie jaśnieć od 20 stycznia do 20 lutego. Obserwacjom sprzyjać będzie ubywający do nowiu Księżyc, co przypadnie w dniu 8 lutego. Co ciekawe, dość rzadko występujące zjawisko powtórzy się jeszcze w tym roku. Już w sierpniu pięciu planet znów razem rozświetli niebo. Niestety, trudno będzie dostrzec Merkurego i Wenus, niknących za horyzontem w blasku zachodzącego Słońca. Podobne stellum* wydarzy się ponownie w październiku 2018 roku.*stellum (stellium) [łac.] - dawniejsze określenie koniunkcji ciał niebieskich. Współcześnie pojęcie występuje najczęściej w astrologii w podobnym rozumieniu.


źródło: earthsky

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.