Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1722 miejsce

"Męska muzyka" nie tylko dla mężczyzn

No i jest! Pierwsza wspólna płyta mistrzów Waglewskich! Płyta, na którą nie powinny mieć żadnego wpływu czas, mody i trendy. Po prostu płyta uniwersalna i świetna do słuchania zawsze.

Okładka płyty. / Fot. materiały prasoweNie da się ukryć, że Wojciech Waglewski jest ostatnio jedną z bardziej aktywnych postaci na polskiej scenie muzycznej. W połowie minionego roku wraz z Maciejem Maleńczukiem wydał album „Koledzy”, a tuż przed świętami pojawiła się płyta „Małe Wu Wu śpiewa wiersze księdza Jana Twardowskiego”. Tym razem mamy do czynienia z „Męską muzyką”, która tak samo jak poprzednie wydawnictwa ukazała się pod szyldem Agory w serii Strefa Inne Brzmienia.

„Męska muzyka” to dzieło od deski do deski (a raczej od słowa do słowa, od nuty do nuty) trzech panów "W" - wspomnianego Wojciecha i jego synów - Bartosza (Fisza) i Piotra (Emade). Wszyscy trzej to ludzie muzyki.
Wojciech Waglewski - kompozytor, wokalista, gitarzysta, poeta, aranżer i producent... Nie sposób zliczyć ilości przedsięwzięć muzycznych, w których brał udział. Wymienię tylko Voo Voo, Osjan, Morawski Waglewski Nowicki Hołdys.

Fisz karierę rozpoczynał w hip-hopowym zespole RHX Skład. Jest autorem i współautorem dziewięciu płyt. Za pierwsza płytę „Polepione dźwięki” otrzymał osiem nominacji do nagrody Fryderyk. Razem z młodszym bratem Emade gra w zespole Tworzywo Sztuczne”, którego jest liderem.

Emade - raper, didżej i producent w jednej osobie. Przygodę z muzyką rozpoczynał od grania na perkusji we własnej hardcore'owej grupie, żeby chwilę później zafascynować się hip hopem i razem z bratem tworzyć wspólne formacje muzyczne. Emade ma na swoim koncie współprace z Nickiem Cave, Kazikiem, Marią Peszek, O.S.T.R, Wwo i Smolikiem.

Wszyscy trzej są posiadaczami Paszportu „Polityki” oraz laureatami wielu nagród, wyróżnień i statuetek.
Ale przejdźmy do meritum...

„Męska muzyka” to piętnaście piosenek traktujących o sprawach:
- męskich „Pan i władca czterech kół/Rozpalone serce wiózł. Piekła moce cisną gaz/Na tylnych siedzeniach raj” ("Władca kół");
- miejskich „W deszczu czarne koty/Podsłuchują każdy szept. Dzikie stwory znikają, gdy zapadasz w słodki sen” ("Wakacje");
- miłosnych „Raz po raz, dwa po dwa/Gubisz się ty i gubię się ja. Trzy po trzy, po czterykroć pięć/Potem rośnie w nas do siebie chęć” ("Dwa po dwa");
- domowych „W niedzielę to nie widać mnie za wiele. Się nie golę- chromolę. Nie widać w ogóle. Do środka się tulę, Do siebie się tulę, Do wewnątrz się tulę. ("Chromolę").

A wszystkie te słowa otulone są wspaniałą muzyką, gdzie pierwszoplanowym instrumentem jest gitara. Zaraz za gitarą pojawiają się bębny i harmonijka ustna, którą po mistrzowsku włada Bartek „Boruta” Łęczycki. Co tu dużo gadać! „Męska muzyka” to świat pełen onirycznych klimatów. Świat unikający banałów, co jak widać na każdym kroku, jest dziś rzadkością. "Męska muzyka” jest płytą nagraną bez zadęcia i kompleksów. „Męska muzyka” to piętnaście piosenek z klasą i fasonem. A wszystko to podane w pięknej graficznej oprawie, za którą między innymi odpowiada Bartosz Waglewski. Obok jego rysunków, mamy też zdjęcia Tomasza Sikory i wywiady z muzykami.

„Męska muzyka” to płyta, która podziałała na mnie jak balsam - słuchając jej jestem uśmiechnięta i szczęśliwa. Wszystko wydaje się być proste i piękne. Tak jak ten krążek. Polecam!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

moje trzy grosze do sporu o Emade - nie ma nic wspólnego z byciem raperem, jest za to producentem i świetnym twórcą bitów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo, bardzo dobra płyta, podpisuje się rękami i nogami... Może nie do końca zgodzę się że to krążek wesoły, bo Waglewscy prezentują chyba nieco taki zgorzkniały humor, jak z filmów Jarmuscha albo płyt Waitsa... No i banałów chyba nie omijają, tylko po prostu niebanalnie o nich śpiewają... Ale to takie moje osobiste zdanie i proszę nie bić, plusik i tak się należy :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

powiadam Wam: plyta to nic w porownaniu z koncertem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

po prostu zapomniałem dodać plusika za recenzję... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

MEGA !!! Płyta jest po prostu genialna - dla mnie najlepsze wydawnictwo polskie roku 2008, jeśli coś może to przebić. Po prostu weszli do studia i nagrali piękny album. Zero motywów typu - Tata Waglewski śpiewa z synkami, bądź - Małe Wagle i Ojciec. Brak słów. Coś wspaniałego. Nobla za teksty i muzykę. Aż trudno uwierzyć, że zrobiło ten album tylko troje mężczyzn z pomocą dwóch muzyków. Wielkie brawa i szóstka z plusem. Albo dwoma. Albo trzema - dla każdego Wagla po jednym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznaję Ci rację i dziękuję za uwagę. Co by nie mówić Emade to człowiek orkiestra podobnie jak Fisz i Wojciech Waglewski. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jagusia, w takim razie zwracam honor, ale słowo raper określa człowieka, który rapuje, udziela się na mikrofonie, a nie tworzy muzykę na płytę;) Na płycie POE "Szum rodzi hałas" był producentem. To samo tyczy się "Piątek 13".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klara, podaj mi adres tego bazarku, a co sobota będę tam jeździć- wiosną po nowalijki, a zimą po ciepłe skarpety. Z tej trójcy to Waglewski ojciec najbardziej do mnie trafia - muzycznie i nie tylko... :-P

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie wiem, może jakaś niewyrobiona muzycznie jestem, ale nie lubię muzyki Waglewskich. Waglewskiego ojca widuję czasem na bazarku, jak kupuje warzywa, zawsze w białej koszuli i czarnych dzinsach, zawsze super pachnie;]
Fisz, hmm, mam dwie płyty, leżą i się kurzą, nudzą mnie okrutnie.
ale próbowałam, co nie;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

I na POE i na Piątku 13 był producentem - w tym kontekście jest nadużyciem ;) Jeżeli zaś miałaś na myśli jego prehistoryczne dokonania, to owszem - kiedyś tam coś rapował, więc można powiedzieć, że był raperem ;) Jest to jednak przede wszystkim jeden z najlepszych producentów, ale nie ma co się spierać o szczegóły, ważne że klan Wagli wydał fajną płytę. Na jesieni zaś kolejny album Fisza i Emade :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.