Facebook Google+ Twitter

Męski szowinizm w Ameryce Łacińskiej przyzwala na wczesną inicjację seksualną

W Ameryce Łacińskiej edukacja seksualna jest tematem kontrowersyjnym. Proponowane od lat zmiany, mające zmniejszać liczbę zachorowań na HIV i ciąż wśród nastolatek, spotykają się najczęściej z oporem konserwatystów.

Zdjęcie zrobione podczas uroczystości Dnia Niepodległości w San Pedro Sula, HN. / Fot. Arkadiusz A. RatajPomimo wdrażania krajowych strategii, czy podpisywania przez kraje Ameryki Centralnej międzynarodowych umów, wielu rodziców nie zgadza się na tego rodzaju praktyki wychowawcze w szkołach. Również niektóre grupy religijne wyrażają głośno swój sprzeciw.

„Wiedza o seksualności rośnie, jednak wciąż ma wiele ograniczeń, głównie ze względu na przekazywany od wieków konserwatyzm. To on jest barierą sprawiającą, że w wielu rodzinach i szkołach o seksie się nie mówi” - powiedziała agencji IPS argentyńska seksuolog Mirta Marina.

„Raz w roku uczestniczyliśmy w konferencjach na temat wychowania seksualnego, ale na co dzień w szkole ten aspekt był omawiany krótko - kilka podstawowych informacji i trochę o reprodukcji” - zauważyła Nora Alvarez, meksykańska studentka „Universidad Autonoma de Nuevo León”.

„Sprawę pogarsza nie tylko konserwatyzm, brak informacji nt seksu i wartości etycznych, ale charakteryzujący latynoamerykańskie społeczeństwo męski szowinizm, przyzwalający na pozamałżeńskie relacje i wczesną inicjację seksualną, zaś profilaktyka – w opinii wielu mężczyzn - jest domeną wyłącznie kobiet. W rezultacie to one są odpowiedzialne za ciąże” - czytamy w biuletynie UNESCO „The Major Project of Education in Latin America and the Caribbean”.

Seksuolog Mirta Marina, która jest koordynatorką Narodowego Programu ds. Edukacji Seksualnej, zaznacza, że wychowanie seksualne musi przebiegać w duchu praw człowieka. Co więcej „należy odejść od praktyk podejścia medycznego na rzecz bardziej edukacyjnego” - powiedziała podczas regionalnego spotkania ws. kompleksowej edukacji seksualnej w Hawanie.

Zdaniem Argentynki edukacja seksualna powinna nieść za sobą wiedzę o sferze emocji, równości płci i poszanowaniu różnorodności. Poza tym „w salach lekcyjnych należy promować zdrowie poprzez udzielanie wskazówek na intymne tematy” - dodała.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w Ameryce Łacińskiej z wirusem HIV żyje ok. 68 tys. młodzieży (wiek: 10-19): 34,5 tys. kobiet i 33,3 tys. mężczyzn. Szacuje się, że na świecie ponad połowa przypadków zarażenia wirusem HIV dotyka młode osoby w wieku od 15 do 24 lat.

W ostatnich latach, w środkowoamerykańskim regionie, nastąpił wzrost ciąż wśród nastolatek, ustępując pod tym względem miejsca jedynie mieszkankom Afryki.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tak, tak Pani Mario...jest nawet takie powiedzenie: - Polak potrafi!...stworzyć na nowo... historię na swoje potrzeby :)) Teraz tylko... grund to rodzinka i....fiu! fiu! panoczku... aniołki nad głowami;..sex tylko z bławatkami!

Ps: a pan profesor naturalnie, że poprze Panią - przecież jest też tylko mężczyzną! I nawet rodzinkę ma... żonę, wnuczęta, babcię i dziadka ;)) Pozdrawiam ziemiańskie rodziny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś na temat wczesnego rodzicielstwa. Z Polski.

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, niedawno ktoś tu pisał, że współczucie to wyraz zakamuflowanej pogardy dla cudzego wybrakowania.

Nie ma pan czego współczuć mnie i polskiemu systemowi edukacji. Polski wiek inicjacji jest jednym z najniższych w Europie, nastolatki akcentują uczucie w związkach partnerskich i nie chcą gołego seksu. Mniej chorują płciowo niż ich rówieśnicy na zachodzie, dotyczy nas niższa liczba ciąż nastolatek. Według badań Izdebskiego czujemy wyższą satysfakcję seksualną i dłużej się kochamy niż nacje na zachodzie. Profesor stwierdza, że im bezpieczniejsze i trwalsze są więzi rodzinne, tym wyższy poziom satysfakcji seksualnej.

Stereotypowe przekonania na temat seksualności i edukacji seksualnej ... no cóż warto je prostować, bo są szkodliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zal mi tej Marii Czerw... taka mloda, moglaby sie lepiej uczyc, a nie wypisywac takie bzdury na portalu!
Temat faktycznie goracy; ale powiem za Pania Kowalczyk: A w Polsce lepiej? Mlodziez gnaja do kosciola, a w szkolach wciaz braki w wychowaniu seksualnym!! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowna Pani Mario
o argentyńskim systemie edukacji seksualnej tutaj słowa nie ma. Pani Mirta Martina jest z Argentyny, a jej badania dotyczą Ameryki Centralnej. Źródłem dla mojego materiału jest publikacja w prasowej agencji IPS oraz mój własny 'research'.

Tytuł - rzeczywiście, niewiele ma wspólnego z lidem, potem z treścią - ma zaciekawiać przede wszystkim. To specyfika tego środowiska 'niusowego'. Mam nadzieję, że przez ten zabieg nikt nie poczuł się oszukany. Jeśli tak - najmocniej przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nadto, nie do końca ja stoję za tym tytułem. Pozdrawiam czytelników i redakcję W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał ciekawy, dobrze byłoby, żeby podał pan źródło.

Dane dotyczą całej Ameryki płd. czy Ameryki centralnej. Raz pan pisze o tej ostatniej a później powołuje się na Argentynę.

Tytuł ma się nijak do treści, choć zaciekawia.

Wiele badań wskazuje, że edukacja seksualna i rozmowa rodziców z dziećmi o seksie przyśpieszają inicjację seksualną - są jak wyzwalacz.

W epidemiologii miarą bezpieczeństwa seksualnego, czyli największym czynnikiem ryzyka nie jest niestosowanie antykoncepcji, ale liczba partnerów seksualnych.

Wczesne ciąże mogą być uwarunkowane kulturowo. W kulturze afrykańskiej i latynoskiej kobiety wcześniej rodzą, bo dzieci są kapitałem społecznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w Polsce jest inaczej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.