Facebook Google+ Twitter

"Metallica. Bez przebaczenia" - biografia bez przemilczeń

Joel McIver specjalizuje się w opiewaniu uroków cięższego grania. Brytyjski dziennikarz muzyczny jest autorem wielu biografii i innych tytułów. Wydawnictwo In Rock przedstawia nowe uzupełnione wydanie książki "Metallica. Bez przebaczenia."

Metallica. Bez przebaczenia - aut. Joel McIver; (przód). wydawnictwo In Rock / Fot. In RockKilkusetstronicowe kompendium wiedzy o dziejach i dokonaniach kwartetu, który poruszył rockowy świat, wstrząsnął heavy metalem i podniósł do rangi sztuki thrash, czego był jednym z protoplastów. Książka Joela McIvera to również rzetelne przedstawienie historii tego gatunku, z uwzględnieniem zarzewia black, speed, power czy death metal. Brytyjski autor znany jest z licznych publikacji w temacie ciężkiego grania. Przyjmując za właściwy amerykański punkt widzenia prezentuje rozwój muzyki heavy metal, z pierwotnym rozdziałem pomiędzy współzawodniczącymi scenami Zachodniego Wybrzeża (Los Angeles, San Francisco), a East Coast (Floryda, New York City), na co niebagatelny wpływ miała europejska NWOBHM (New Wave of British Heavy Metal - Nowa fala brytyjskiego heavy metalu). Przełom lat 70. i 80. znamionował też flirt muzyki metalowej z punk rockiem i hard core, co stało się dodatkowym elementem składowym dla pochodu triumfów przedsięwzięcia znanego jako Metallica. W trzech czwartych rdzennie amerykański, a po reszcie ćwierci europejski band wszech czasów stał się klasą samą dla siebie, ale i wzorem do naśladowania dla tysięcy, ba!, milionów muzyków i fanów.

Wielbiciele zespołu mogą poczuć się usatysfakcjonowani. Książka zawiera portretowe partie opisowe każdego z muzyków, poczynając od dzieciństwa, poprzez młodzieńcze lata znaczone pierwszym zainteresowaniem dla metalowego grania, aż po dzień dzisiejszy, często stojący pod znakiem kłopotów osobistych i innych problemów. Joel McIver starannie wykazał wkład i rolę muzyków pierwotnego składu, czyli Rona McGovneya i Dave'a Mustaine'a, przy czym ten drugi przewija się na kartach książki stale, pozostając starannie pielęgnowanym epizodem złego ducha zespołu. Metallica przetrwała też kilka zmian personalnych na stanowisku gitarzysty basowego. Sekcję rytmiczną tej formacji zawsze reprezentowali utalentowani muzycy. McIver starannie opracował rozdział upamiętniający tragicznie zmarłego Cliffa Burtona († 1986), oraz sylwetki jego następców, Jamesa Newsteda i Roberta Trujillo.

"Metallica. Bez przebaczenia" to polski korelat dla "Justice For All: The Truth About Metallica." Tytuł oryginalny wyraźniej podkreśla pewien subiektywizm jaki cechuje książkę. Autor w nawiązaniu do czwartej płyty zespołu wskazuje na koniec najlepszego etapu w działalności, po którym Metallica przez długie lata odstawała od obranej, czysto thrashowej ścieżki rozwoju, by wydać kilka miernych (czy może nie jednakowo ocenianych? o innym ciężarze gatunkowym artystycznego tworzywa?) płyt i często gubić się w różnego rodzaju eksperymentach. Sam Kirk Hammett nadmieniał: "Chcieliśmy zaoferować naszej publice coś nowego. Nie znoszę, gdy zespoły przestają ryzykować." I przyszedł sukces komercyjny, Metallica stała się pełnoprawnym bywalcem stadionowym i innych obiektów o pojemności flotylli lotniskowców US Navy. Jest firmą zatrudniająca tysiące ludzi, dysponuje bazą transportowo-organizacyjną na doprawdy wielką skalę, współpracuje z uznanymi nazwiskami. Każdy chce uszczknąć kawałek thrashowego kruszcu dla siebie...

Metallica 1985 (UK). http://soulkitchen03.blog130.fc2.com/blog-entry-630.html licencja: CC3.0 / Fot. soulkitchenJoel McIver nie ukrywa, że biografia zespołu jego autorstwa jest prawdą bez upiększeń. Starał się przedstawić sukces wraz z wszystkimi towarzyszącymi wpadkami i skandalami. Są ludzkie słabości, nieporozumienia, walka z Napsterem i piratami, która poróżniła ich z częścią fanów. Kwartet stał się machiną do robienia olbrzymich pieniędzy, za czym panowie stali się w jakiejś mierze chłodno kalkulującymi biznesmenami. To i wiele innych szczegółów oraz większych części z historii zespołu określiło charakter książki. Nieautoryzowana biografia zyskała przychylność samych zainteresowanych. Wstępem opatrzył Tom G. Warrior, czyli Thomas Gabriel Fischer, znany szerzej z działalności w Celtic Frost.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.