Facebook Google+ Twitter

Metallica - trzy lata po "Lulu"

Od czasu wydania "Lulu" minęły trzy lata. Nieprzychylne głosy fanów i opiniotwórców nie ustały w wykazywaniu niskiego lotu tej płyty. Metallica we współpracy z Lou Reedem odnotowała najsłabsze wyniki sprzedaży swoich płyt w historii zespołu

Lou Reed & Metallica. http://www.soundsblog.it/post/218319/morte-di-lou-reed-le-reazioni-dei-musicisti-metal / Fot. soundsblogOd premiery "Lulu" minęły trzy lata. Wspólny projekt Metalliki z Lou Reedem, frontmanem The Velvet Underground, oceniono jako kontrowersyjny. Chociaż to dość oględne określenie. Znakomita większość fanów spod obydwu renomowanych rockowych szyldów wypowiadała swoje opinie nie szczędząc mocnych słów. Pewne wyobrażenie o przyjęciu "Lulu" przez publikę, dają liczby. Album sprzedał się w ilości mniejszej, niż 33,000 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych (według danych specjalistów z Nielsen SoundScan, którym nie jest obcy żaden złamany cent wydany na płytę w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie).

Dla porównania: wydany w dniu 1 listopada 2011 roku LP "Lulu", nie mógł pochwalić się imponującą sprzedażą płyty już w dniach premiery. Zaledwie 13,000 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych w pierwszym tygodniu. Niemniej płyta zdobyła 36. miejsce na liście Billboard 200. Natomiast "Death Magnetic" studyjny album Metalliki z 2008r. sprzedał się w ilości 490,000 egzemplarzy, tylko w ciągu trzech dni od pojawienia się na rynku. Nawet kontrowersyjny LP "St. Anger" z 2003r., przyniósł imponujący wynik 418,000 egzemplarzy sprzedanej płyty w pierwszym tygodniu po premierze.

Album "Re-Load" sprzedał 435,000 sztuk w ciągu pierwszych siedmiu dni premiery w 1997 roku, a "Load" zdobył sobie 680,000 nabywców. Tak zwany "Czarny album" z 1991r. zadebiutował osiągnięciem 598,000 sprzedanych egzemplarzy, a do tej pory sprzedało się ponad 16 milionów kopii wydawnictwa w Stanach Zjednoczonych, według Nielsen SoundScan.

"Lulu" wywołała swoim pojawieniem się niejaką konfuzję pośród fanów Metalliki i Lou Reeda. Przyniosła najbardziej zjadliwe komentarze i opinie w karierze autorów projektu. Złożyło się na to doświadczenie rozpoetyzowanego frontmana The Velvet Underground w połączeniu z muzycznymi szarżami thrashowego giganta. W efekcie Metallica zabrzmiała jak nigdy wcześniej. Produkcja realizowana jako album koncepcyjny, opierała się na dwóch sztukach napisanych przez niemieckiego dramaturga Franka Wedekinda na początku XX wieku. Producentem płyty był Hal Willner; wcześniej pracował nad albumami Lou Reeda, Marianne Faithfull i Laurie Anderson.

Metallica & Lou Reed - LP Lulu (2011) (okładka płyty). https://rockandmoredotcom.wordpress.com/category/lanzamientos/page/2/ / Fot. rockandmoredotcomGitarzysta Metalliki Kirk Hammett mówił, że nie wzruszają go nieprzychylne reakcje fanów. Mówiono, że "Lulu" po prostu nie da się słuchać. Muzyk wyrażał swoje zdanie: "Kocham ten album na zabój. To nieszczęśliwe, że inni ludzie nie widzą tego w taki sam sposób jak ja, ale co mogę zrobić? Niczego nie mogę zrobić. Mogę tylko pozostać przy swoich uczuciach. Jeżeli ludziom to się podoba, to świetnie. Jeśli ludziom się nie podoba, to też świetnie. To tylko muzyka."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.